Carsharing czy krótkoterminowy wynajem auta – co się bardziej opłaca?

Carsharing w Polsce to stosunkowo nowe zjawisko, które nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, ale można spotkać się z opiniami, że stanowi ciekawą alternatywę dla krótkoterminowego wynajmu samochodu. Czy tak jest rzeczywiście? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy poznać zasady, na jakich opiera się carsharing oraz rozważyć wszystkie jego wady i zalety. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić, co lepsze – carharing czy wynajem auta

Podpowiadamy, czy carsharing jest rzeczywiście lepszy od wynajmu samochodu.

Na czym polega carsharing?

Zacznijmy najpierw od odpowiedzenia na pytanie carsharing – co to jest? Nazwa ta wzięła się od połączenia ze sobą dwóch angielskich słów: „car” – czyli samochód oraz „sharing” – współdzielenie. Oznacza ona odpłatne wypożyczenie samochodu na bardzo krótki czas. Mogą być to zarówno godziny, jak i nawet minuty.

Carsharing nie jest ograniczony do konkretnych pojazdów. W ofertach można znaleźć samochody osobowe ze skrzynią manualną i ręczną, auta dostawcze, auta elektryczne, hybrydowe i inne. Wszystko zależy od wypożyczającego, czyli faktycznego właściciela udostępnionego pojazdu. Tutaj jednostką odpowiedzialną za wynajem może być stowarzyszenie, spółdzielnia, a nawet grupa osób fizycznych. Coraz częściej takie usługi świadczą także firmy oferujące tradycyjny wynajem samochodów.

Jak skorzystać z carsharingu? Służy do tego dedykowana aplikacja na smartfona. Gdy już się ją pobierze, należy założyć konto i okazać skan prawa jazdy. Niezbędny będzie także numer karty kredytowej. Następnie można w aplikacji sprawdzić, jakie samochody są dostępne w okolicy i wybrać jeden dla siebie, podając potrzebny czas użytkowania.

Tutaj pojawia się oczywiście pytanie – czy nie ma ryzyka kradzieży takiego udostępnionego pojazdu? Nie, ponieważ aplikacja jest połączona z elektronicznym zamkiem samochodu i otwiera go dopiero po zarejestrowaniu wynajmu, zaś po wygaśnięciu określonego czasu zostaje on zamknięty, a opłata pobrana ze środków znajdujących się na karcie. Oczywiście mogą zostać doliczone kary, np. za uszkodzenie pojazdu, zabrudzenie go czy też zgubienie jego dokumentów.

Ile kosztuje carsharing?

Jaka jest cena za carsharing? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Koszt usługi różni się w zależności od konkretnej firmy wypożyczającej samochody w tym systemie. Istnieją dwa sposoby rozliczeń. Pierwszy – od czasu użytkowania, drugi – od ilości przejechanych kilometrów. W obu przypadkach cena wynosi ok. 2 zł za minutę lub kilometr. Oczywiście są także pakiety dobowe, godzinne czy mające określoną liczbę kilometrów. 

W przypadku samochodów klasy Premium cena może być nieco wyższa. Wszystko jednak zależy od polityki wypożyczającego. 

zaparkowany samochód przeznaczony na wynajem carsharing

Czy carsharing się opłaca?

Carsharing czy wynajem auta? Co będzie bardziej opłacalne? Zacznijmy najpierw od zalet, jakie ma carsharing. Jest to rozwiązanie przydatne przede wszystkim w sytuacji, gdy potrzebujemy samochodu na bardzo krótki czas. Na przykład planujemy zakup telewizora i nie chcemy dopłacać za transport – wówczas wynajmujemy samochód, którym jedziemy do sklepu i wracamy do domu z nabytym telewizorem. Albo musimy podrzucić gdzieś dzieci, odebrać kogoś z oddalonego dworca itp. A więc pierwszą zaletą jest możliwość korzystania wedle potrzeby. Kolejną będzie fakt, że utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym oraz jego tankowanie nie jest problemem najemcy. 

A co z wadami? Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na wynajem przez carsharing, musimy być pewni, że zmieścimy w określonym czasie. Na przykład wypożyczamy samochód na kwadrans, ale zdarzy się nam utkwić w korku na kilkanaście minut. Albo tracimy cenne chwile na znalezienie miejsca na parkingu. Tak więc w gęstym ruchu miejskim carsharing może się nie sprawdzić.

Porównajmy teraz carsharing a wynajem auta. Kilka rzeczy jest podobnych – nie musimy martwić się o stan techniczny pojazdu, otrzymujemy go z pełnym bakiem, mamy także zróżnicowane pojazdy do wyboru. Jednak wypożyczenie odbywa się na doby – a w trakcie najmu można przejechać w tym czasie dowolną liczbę kilometrów (jeśli wynajmuje się samochód bez limitu km, tak jak ma to miejsce w Wypożyczamy) i w dogodnych dla siebie chwilach.

Dlatego, nawet jeśli potrzebny jest samochód na kilka godzin, wypożyczenie umożliwia wykonanie więcej niż jednego kursu. Można więc skorzystać z tymczasowego posiadania „czterech kółek” do tego, aby załatwić przy okazji inne sprawy lub też po prostu pojeździć dla przyjemności. I w trakcie tego czasu nie trzeba się stresować, że nie zmieści się w ścisłym limicie czasowym. Tu wynajem krótkoterminowy ma dużą zaletę. Jeśli zaś chodzi o sam wynajem, należy tylko okazać dwa dokumenty – dowód tożsamości oraz prawo jazdy.

A wady? Główną i praktycznie jedyną jest to, że samochód trzeba zwrócić. Oznacza to konieczność udania się do ustalonego wcześniej miejsca. Jednak w wielu przypadkach można także umówić się na oddanie samochodu w innym mieście. Wszystko jest kwestią ustalenia szczegółów z wypożyczalnią.

Co jest zatem lepsze?

Wyjaśniliśmy, czym jest carsharing – co to znaczy i jak wygląda w praktyce. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie: czy jest on lepszy od wynajmu samochodów? Odpowiedź brzmi: to zależy. W przypadku sprawy do załatwienia na szybko i pewności, że spokojnie zmieści się w wyznaczonym czasie, warto rozważyć tę propozycję. Jeśli jednak chce się mieć całkowity spokój i jeździć, ile potrzeba, wynajem samochodu choćby na dobę będzie lepszym rozwiązaniem.

W obu przypadkach trzeba zapoznać się dokładnie z treścią umowy o wynajem. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie punkty mówiące o opłatach. A jeśli chce się mieć pewność, że podpisuje się uczciwą umowę najmu, warto skorzystać z usług Wypożyczamy – nasza umowa jest niezwykle klarowna i wyjaśnione jest w niej wszystko!

Podobne wpisy

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas może zastanawiać się jak dojechać z lotniska do centrum. Kraków jest jednym z miejsc, które w okresie wakacyjnym stają się niezwykle turystycznym miejscem. Zastanawiasz się jak dojechać z lotniska do Krakowa?...
Przeprowadzka – ten moment prędzej czy później nadchodzi w życiu każdego. W pewnym momencie konieczny będzie wynajem samochodu do przeprowadzki. Najczęściej szukamy czegoś, co pozwoli na sprawne i szybkie przewiezienie mebli i wszystkich innych potrzebnych rzeczy....
Zakup auta to poważna decyzja. Najczęściej jest to zobowiązanie na lata, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wypożyczenie samochodu przed zakupem auta. Jakie są tego zalety? Co możemy zyskać? Przeczytaj poniższy...
Wypożyczenie luksusowego samochodu na specjalne okazje wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, taki wynajem sprawdza się zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Jak wygląda wynajem luksusowego samochodu dla klienta biznesowego? Jaki...
Wynajem busa to dobry pomysł na wyjazdy większą grupą osób, z rodziną bądź ze znajomymi. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać się na dwa samochody, a wspaniałe wspomnienia tworzone są w komfortowych warunkach. Często też wynajem busa wykorzystywany jest do transportu...