Diesel czy benzyna? Przed tym dylematem staje każdy kierowca niezależnie od tego, czy ma zamiar kupić samochód, czy go wypożyczyć. O tym, że istnieją różnice między dieslem a benzyną, wie każdy. Jednak nie każdy jest w stanie wskazać, na czym one polegają. A czy warto to wiedzieć? Jak najbardziej, ponieważ wybór optymalnego rodzaju silnika sprawi, że nie tylko jazda będzie bardziej ekonomiczna, ale także wygodniejsza.
W poniższym tekście wyjaśniamy, kiedy lepiej sprawdzi się benzyna, a kiedy diesel. Przeczytaj i dowiedz się, czym różnią się od siebie!
Czym się różni diesel od benzyny?
Zacząć trzeba od podstaw, a więc wyjaśnienia, czym się różni diesel od benzyny. Przede wszystkim charakterystyką pracy silnika, co spowodowane jest odmiennym sposobem doprowadzania mieszkanki paliwowo-powietrznej do zapłonu. Benzyna wymaga układu zapłonowego, w którym do stworzenia iskry inicjującej zapłon używane są specjalne świecie. Natomiast diesel rozwiązuje to inaczej – tutaj zapłon następuje samoczynnie. Jest to możliwe dzięki sprężeniu powietrza do odpowiedniego stopnia. Dlatego tego typu silniki określa się jako „wysokoprężne”.
Takie rozwiązanie ma jednak pewien minus. Nie ma tu z oczywistych względów świec, a zamiast tego korzysta się ze specjalnego układu podgrzewającego, wykorzystującego świece żarowe. Są on bardzo czułe na temperatury, dlatego w zimie mogą wystąpić kłopoty z uruchomieniem takich silników. Ale chcąc odpowiedzieć na pytanie, co lepsze – diesel czy benzyna – należy wiedzieć nie tylko o różnicach w konstrukcji silników, ale przede wszystkim o wadach i zaletach praktycznych każdego z tych rozwiązań.
Jak działa samochód z dieslem, a jak benzynowy?
Czym różni się podczas jazdy diesel a benzyna? Różnice dotyczą wielu aspektów, w tym emisji spalin, częstotliwości zmiany biegów, awaryjności oraz zużycia paliwa. Oto kilka faktów, o których trzeba wiedzieć, porównując diesel vs benzyna.
Silniki benzynowe uchodzą za mniej awaryjne, ponieważ ich konstrukcja jest prostsza. W przypadku silników diesla często zawodzą filtry DPF (cząstek stałych), a ponieważ modele mają niższą pojemność, w celu osiągnięcia pożądanego poziomu mocy konieczne jest stosowanie w nich turbosprężarek. Jednak mają dzięki temu lepszą sprawność niż silniki benzynowe, dlatego diesel nie tylko spala mniej paliwa, ale również emituje do atmosfery mniejsze ilości spalin.
W porównaniu diesel a benzyna należy uwzględnić także zakres obrotów obu rozwiązań. Gdy pod maską znajduje się silnik diesla, najlepszy moment obrotowy mieści się w zakresie 1600-3200 obr/min. Z kolei w benzynowym najlepsza efektywność mieści się w zakresie 2500-5000 obr/min. Jak przekłada się to na jazdę? Benzyna lepiej sprawdzi się przy szybkiej jeździe oraz na krótszych dystansach, a ponieważ silniki diesla są bardziej odporne na przegrzanie, będą idealne do pokonywania dużych dystansów oraz jazdy ze stałą prędkością.
Z innych aspektów porównania diesel i benzyna należy także zauważyć, że ten pierwszy rodzaj silnika jest głośniejszy. W starszych modelach głośność ta była duża, jednak producenci stosują odpowiednie technologie wytłumienia hałasu, dzięki czemu nie jest on już tak irytujący, jak niegdyś.
A dlaczego diesel jest droższy od benzyny? Ponieważ proces jego produkcji jest bardziej skomplikowany, zaś w niektórych przypadkach podatki na diesel mogą być wyższe niż na benzynę, co przekłada się na wyższą cenę dla konsumentów. Dlatego tankowanie samochodu z tym typem silnika będzie zazwyczaj droższe, jednak na dłużej wystarczy.
Czy diesel lepiej przyspiesza?
Jeśli mówimy o przyśpieszaniu, co lepsze – diesel czy benzyna? Silniki diesla oferują większy moment obrotowy w niższych zakresach obrotów, co może przekładać się na lepsze przyspieszenie w porównaniu do silników benzynowych. Jednakże, na krótkich dystansach w mieście, silniki benzynowe mogą lepiej sprawdzać się ze względu na niższy moment obrotowy i łatwiejszą obsługę. Należy też pamiętać, że zmiana biegów w mieście jest znacznie częstsza niż na autostradzie.
Sprawdź też: Automatyczna czy manualna skrzynia biegów?
Auto, z jakim silnikiem lepiej wypożyczyć?
Jeśli chcesz wypożyczyć samochód, stajesz przed dylematem: diesel czy benzyna? Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej informacje, odpowiedź brzmi: to zależy od celów podróży. Jeśli planujesz jazdę po mieście, wówczas bardziej opłaca się postawić na model z silnikiem na benzynę. Do dalszych podróży lepszy będzie pojazd z silnikiem diesla.
Nasza wypożyczalnia samochodów oferuje szereg modeli zarówno na benzynę, jak i z silnikiem diesla. Dlatego niezależnie od tego, czy interesuje Cię diesel, czy benzyna, na pewno znajdziesz u nas odpowiednie auto dla siebie. Przekonaj się o tym – zapoznaj z ofertą już dzisiaj!