Wynajem auta – potrzebne dokumenty. Co musisz przygotować?

Jeśli rozważasz wynajem auta, dokumenty będą do tego niezbędne nawet, jeśli płacisz gotówką. Taka sytuacja nie może jednak dziwić – wypożyczalnia udostępnia Ci samochód wartości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych (a czasami nawet kilkuset), a więc musi wiedzieć, komu go powierza. Co powinieneś mieć przy sobie, aby dokonać transakcji?

Wynajem samochodu – jakie dokumenty będą potrzebne?

Procedura wypożyczenia samochodu jest bardzo prosta niezależnie od tego, czy wszystko załatwiasz online, czy wybierasz pojazd na miejscu. W pierwszym przypadku rezerwujesz wybrany model na stronie, podając swoje dane, a także określasz sposób zapłaty. Okazanie dokumentów następuje dopiero, gdy przyjeżdżasz podpisać umowę i odebrać samochód. Jeśli wynajmujesz pojazd od razu w wypożyczalni, bez wcześniejszej rezerwacji internetowej, pokazujesz je podczas podpisywania umowy. 

Istnieją pewne formalności, z którymi wiążę się wynajem samochodu. Jakie dokumenty należy przedstawić? Przede wszystkim ważny dowód osobisty oraz prawo jazdy. W niektórych wypożyczalniach wymagana jest także karta kredytowa wystawiona na osobę wynajmującą (czyli najemcę). W przypadku cudzoziemców rolę dowodu osobistego pełni oczywiście paszport. Jeśli chodzi o prawo jazdy, tutaj różnica zależy od tego, czy dana osoba pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej, czy też nie. Jeśli jest obywatelem Unii, wówczas wystarczy prawo jazdy właściwe dla danego kraju. Jeśli nie jest, musi być to międzynarodowe prawo jazdy. 

Nie masz pewności, czy karta kredytowa będzie potrzebna? Zawsze możesz sprawdzić to na stronie danej sieci. Jedno jest jednak zawsze pewne – aby nastąpił wynajem samochodu, dowód osobisty jest niezbędny.

dokumenty potrzebne do wynajmu samochodu

Czy da się wypożyczyć samochód bez prawa jazdy? 

Wiele osób szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, czy możliwy jest wynajem samochodu bez prawa jazdy. Odpowiedź jest tylko jedna: nie. Odgórne przepisy o ruchu drogowym zabraniają udostępniania pojazdów osobom nieuprawnionym, a za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi nie tylko wysoka grzywna finansowa, ale nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Dlatego nie ma sposobu na wypożyczenie samochodu bez prawa jazdy. Jeśli najemca nie będzie go w stanie okazać, wówczas wypożyczalnia odmówi wynajmu. Nie da się tego obejść, np. składając pisemne oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy czy też inny dokument. 

Gdzie jest numer prawa jazdy?

Podczas zawierania umowy o wynajem samochodu, wypożyczalnia nie tylko weryfikuje dane najemcy z dowodu tożsamości oraz prawa jazdy. Może także spisać jego numer prawa jazdy. Po co? Zacznijmy od samego wyjaśnienia, do czego on służy. 

Numer prawa jazdy jest czymś w rodzaju numer PESEL, czyli stanowi unikalny ciąg liczb umożliwiających identyfikację posiadacza. Jest on nadawany przez urząd wystawiający prawo jazdy po zakończonym sukcesie egzaminie. W tym ciągu ukryte są takie informacje, jak kod województwa czy rok wydania. Często numer druku prawa jazdy jest sprawdzany przez policję podczas kontroli drogowych, stanowi on także niezbędny element do wydania nowego dokumentu w sytuacji, gdy aktualnie używany został zgubiony lub zniszczony. 

Jeśli kierowca rozszerza swoje uprawnienia o nowe kategorie pojazdów lub zmienia dane osobowe (najczęściej jest to nazwisko u kobiet po ślubie), wówczas także należy wymienić prawo jazdy na nowe, do czego numer jest niezbędny. W przypadku osób prowadzących samochody zawodowo numer prawa jazdy jest przypisany do karty kierowcy.

A gdzie jest numer prawa jazdy? Jak sprawdzić numer prawa jazdy? Znajduje się on oczywiście na dokumencie, a konkretnie na jego froncie pod numerem 5. Nie sposób go przeoczyć – pod nim znajduje się podpis posiadacza dokumentu. Warto go sobie zapisać np. kartce. Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel wymaga jego podania. Jeśli zgubi się prawo jazdy, może być z tym problem, a dzięki zapisaniu na kartce lub w telefonie zawsze będzie się miało do niego dostęp.

Czy wypożyczalnie sprawdzają prawo jazdy? 

Ponieważ wynajem auta bez prawa jazdy jest niezgodny z prawem, każda wypożyczalnia sprawdza nie tylko dane widniejące na prawie jazdy – muszą być one zgodne z zaprezentowanym dokumentem tożsamości – ale także datę jego ważności. W Polsce do 2019 roku prawa jazdy były wydawane bezterminowo, obecnie okres ten wynosi 15 lat. 

Ale uwaga – w przypadku gdy osoba kierująca ma pewne schorzenia, jej prawo jazdy może być ważne krócej, nawet 5 lat. Jeśli termin końca ważności prawa jazdy będzie pokrywać się z datą oddania samochodu do wypożyczalni lub go przekraczał, wypożyczalnia może odmówić wydania pojazdu.

Ile czasu trzeba mieć prawo jazdy, żeby wynająć samochód? 

Wypożyczalnie mają swoje regulaminy, które mówią o tym, jak długo należy posiadać prawo jazdy, aby można było wynająć samochód. Inne z kolei określają minimalny wiek, który najczęściej wynosi 21 lat. Co ciekawe – jest także górny limit wieku. Zazwyczaj wynosi on 70 lat. Dlatego może się zdarzyć sytuacja, że posiadający wszystkie potrzebne na wynajem auta dokumenty klient nie będzie mógł skorzystać z usług wypożyczalni.

Co ciekawe, niektóre wypożyczalnie mają wymagania wiekowe co do konkretnych rodzajów pojazdów, np. w niektórych SUV-y można wynająć od 25. roku życia. Jeśli zaś chodzi o czas posiadania prawa jazdy, jest to minimum 12 miesięcy, zaś w większości przypadków 2 lata.

Kto może jeździć wynajętym samochodem?

Wynajem samochodów ma swoje jasno określone zasady. Mówią one, że samochód może prowadzić tylko i wyłącznie najemca. Jest możliwe udostępnienie miejsca „za kółkiem” innej osobie, jednak wymaga to odpowiedniego zapisu lub aneksu do umowy. Osoba taka musi oczywiście spełniać takie same wymogi, jak główny najemca, a więc wypożyczenie samochodu bez prawa jazdy drugiego kierowcy nie wchodzi w grę.

Postaw na uczciwy wynajem

Interesuje Cię wynajem samochodu? Jakie dokumenty są do tego potrzebne, już wiesz. Jeśli je posiadasz, zachęcamy do skorzystania z oferty Wypożyczamy. Wyróżnia nas szeroki wybór różnego rodzaju pojazdów (w tym elektrycznych oraz przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych), a także przejrzysta umowa wypożyczenia samochodu. Odwiedź naszą stronę już dziś i zobacz, jakie auto będzie dla Ciebie najlepsze!

Podobne wpisy

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. To wygodny i szybki sposób na zyskanie samochodu na kilka dni bądź na dłuższą chwilę. Jednym z najczęstszych pytań jest pytanie o to, czy wynajętym autem może kierować inna osoba. Odpowiedź na to pytanie...
Podróżowanie wynajętym samochodem staje się coraz bardziej popularne. Z tej opcji korzystają zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to, czy wypożyczonym autem można jechać za granicę. Z poniższego...
Wybierasz się do Łodzi? Chcesz zwiedzić to miasto? A może jest to tylko przystanek na trasie? Niezależnie od powodu wizyty w Łodzi, warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje transportu z lotniska do centrum miasta. Poznaj różne sposoby na dojazd z lotniska do centrum...
Lądujesz na lotnisku w Lublinie? Wcześniej warto zaplanować dojazd z lotniska do centrum miasta. Jest wiele sposobów na dojazd z lotniska do centrum Lublina. Poznaj wszystkie możliwości na to, jak dojechać z lotniska do centrum Lublina. W poniższym artykule znajdziesz...
Wynajem samochodu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Korzystają z niego zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Zdecydowałeś się na ten krok, ale obawiasz się, co się dzieje w przypadku nałożenia mandatu? Zagadnienie jazda wypożyczonym samochodem...