Pielęgnacja i czyszczenie wynajętego samochodu. Jak dbać o auto z wypożyczalni?

Pielęgnacja i czyszczenie wynajętego samochodu. Jak dbać o auto z wypożyczalni?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o samochód z wypożyczalni, odpowiedź na to pytanie znajdziesz przede wszystkim w jej regulaminie. Tam bowiem znajdują się wszelkie informacje dotyczące zarówno tego, jak należy dbać o wynajęty samochód oraz w jakim stanie powinien zostać zwrócony po okresie użytkowania. Należy także wziąć pod uwagę, że otrzymuje się go w stanie nienagannym zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym i po prostu wypada oddać w takim samym.

A jak powinna wyglądać pielęgnacja samochodu? Jak mieć pewność, że zwróci się go we właściwej kondycji i nie będzie żadnych uwag? Oto kilka praktycznych porad i wskazówek.

Jak powinno wyglądać dbanie o samochód z wypożyczalni?

Dbanie o samochód z wypożyczalni nie różni się zbytnio od tego, jak dbasz o własne auto. Musisz pamiętać o trzech ważnych aspektach. Pierwszy – to stan techniczny, drugi – czystość wnętrza, trzeci – czystość zewnętrzna. Oczywiście nie podejrzewamy, że zwrócisz wynajęty pojazd bez reflektora, z wgniecionym zderzakiem czy też bez jednej z szyb. Co jednak zrobić, jeśli są na nim pewne ślady?

Rozróżnia się dwa rodzaje zużycia pojazdu – dopuszczalne i niedopuszczalne. Dopuszczalne to ślady i zużycie wynikające z naturalnej eksploatacji, na przykład niewielkie odpryski lakieru, starcie tapicerki itp. Niedopuszczalne to wymienione wcześniej poważne uszkodzenia oraz szereg pomniejszych, na przykład dziury w tapicerce, brak elementów zewnętrznych i wewnętrznych, a także niesprawne podzespoły.

W takiej sytuacji osoba wynajmująca będzie musiała uiścić przewidywane przez regulamin opłaty za trwałe uszkodzenia wymagające renowacji lub wymiany poszczególnych części pojazdu (zarówno mechanicznych jak i elektronicznych).

Czy trzeba myć auto przed oddaniem do wypożyczalni?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak. Jak już wspomniano, wynajęty z wypożyczalni  samochód powinien zostać zwrócony w takim stanie, w jakim został wypożyczony. Dlatego należy na bieżąco usuwać wszelkie szpecące zabrudzenia, np. z błota, a także dokonywać napraw widocznych uszkodzeń i usterek. Pielęgnacja samochodu obejmuje w tym przypadku wymianę uszkodzonych reflektorów, lusterek, wycieraczek itp. – oczywiście wszystko na koszt osoby wynajmującej.

Pielęgnacja i czyszczenie wynajętego samochodu. Jak dbać o auto z wypożyczalni?

Większość wynajmowanych pojazdów ma karoserię pokrytą bezbarwną folią ochronną – dlatego, jeśli nie jeździ się po żwirowych drogach, ryzyko uszkodzenia lakieru jest dość niewielkie. Gdy już jednak do tego dojdzie, niewielkie rysy można załatać samodzielnie, wykorzystując w tym celu odpowiednie preparaty i akcesoria, można też odwiedzić warsztat samochodowy w celu dokonania naprawy.

Czy trzeba myć auto przed oddaniem? Czy myć auto z wypożyczalni?

Jeśli chodzi o samo mycie auta z wypożyczalni, wizyta na myjni samochodowej powinna być wystarczająca. Można także posłużyć się specjalistycznymi kosmetykami, które dodatkowo wzmogą efekt czyszczenia. Tak więc nigdy nie wahaj się i nie zastanawiaj, czy myć auto z wypożyczalni – ta czynność na pewno nigdy mu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Ale nie zapominaj przy tym o wnętrzu!

Czy trzeba sprzątać auto z wypożyczalni?

Sprzątanie auta z wypożyczalni w środku jest nie tylko obowiązkiem, ale czymś, co po prostu wypada zrobić. Jak dbać o auto w tym aspekcie? To już zależy od stopnia zużycia. Jeśli jeździ się samodzielnie, wówczas zużycie wnętrza będzie (teoretycznie) raczej niewielkie – wystarczy wówczas wytrzepanie dywaników, przetarcie kokpitu, ewentualnie odkurzenie całości.

Jeśli jednak wozi się więcej osób, czasami pozostają plamy z napojów, ślady po jedzeniu, a przy zwierzętach – sierść. W takiej sytuacji albo możesz oddać samochód do profesjonalnego oczyszczenia, albo też przeprowadzić samodzielnie sprzątanie auta z wypożyczalni. Podobnie jak tankowanie wynajętego samochodu , to operacja przeprowadzana na koszt osoby wynajmującej.

Jeśli wynajęty z wypożyczalni samochód nie będzie w środku wysprzątany, można spodziewać się konieczności uiszczenia przy zwrocie dodatkowej opłaty – za sprzątanie przez wypożyczalnię.

Pamiętaj o dokumentach oraz akcesoriach!

Skoro już wyjaśniliśmy, jak dbać o samochód pod względem technicznym i wizualnym, pozostał do omówienia jeszcze jeden aspekt – dotyczy on otrzymanych wraz z pojazdem dokumentów, kluczyków oraz innych sprzętów, jak np. immobiliser. Podczas wynajmowania samochodu ich lista znajduje się zazwyczaj na umowie lub w dołączonym aneksie. Brak zwrotu jakiegokolwiek elementu wiąże się z koniecznością zapłacenia za zgubę.

Regulamin, jaki ma dla swoich klientów sieć Wypożyczamy, określa jasne zasady co do tego, jak dbać o samochód. Nie ma w nim żadnych kruczków prawnych, które narażałyby klienta na niespodziewane dopłaty. W połączeniu z szeroką ofertą pojazdów oraz niezwykle przystępnymi cenami sprawia to, że nasze propozycje są godne rozważenia. Działamy na terenie całej Polski – zapoznaj się z naszą ofertą już dzisiaj!