Jak się przygotować do podróży samochodem z dzieckiem. Zasady bezpieczeństwa

Wspólne podróże z dzieckiem to nie tylko wspaniała okazja do spędzania czasu razem, ale również możliwość pokazania mu wielu ciekawych miejsc. Z dziećmi można jeździć na jedno – lub dwudniowe wycieczki, wakacyjne podróże, a także w odwiedziny do bliższej oraz dalszej rodziny. Jednak należy mieć na uwadze, że dziecko w aucie potrzebuje nie tylko szczególnej uwagi, ale również i wymaganych przez przepisy dotyczące ruchu drogowego zabezpieczeń. Ich brak może wiązać się z otrzymaniem mandatu.

Jak wozić dziecko w aucie, aby być z nimi w zgodzie? Wyjaśniamy to w poniższym artykule. Przeczytaj i dowiedz się nie tylko tego, jakie są przepisy związane z przewozem dzieci w samochodzie, ale również co zabrać na długą podróż samochodem z dzieckiem. Z pewnością porady te przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy planujesz długą, czy krótką podróż z dzieckiem samochodem.

Jak przewozić dzieci w aucie – przepisy

Jak określają bezpieczeństwo dziecka w aucie przepisy ruchu drogowego? Przede wszystkim nie jest dopuszczalne, aby dziecko w aucie bez fotelika podróżowało, jeśli ma poniżej 3 lat. Jedynym wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, w której istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które powinien określić lekarz i wystawić stosowne zaświadczenie. Będzie ono podstawą, aby uniknąć mandatu w przypadku kontroli drogowej oraz uzyskania co najmniej 5 punktów karnych.

Fotelik pozwala na zabezpieczenie dziecka w przypadku kolizji, utrzymując je na miejscu. Zapobiega to jego uderzeniu o przednie fotele lub nawet przeleceniu na skutek impetu do przodu, gdzie może uderzyć w kokpit lub wypaść przez przednią szybę. Fotelik obowiązuje zawsze, niezależnie od tego, jak długa będzie podróż z dzieckiem samochodem – czy to jazda do przedszkola oddalonego o jedną przecznicę, czy też wyjazd na drugi koniec Polski, fotelik po prostu musi być.

Przepisy mówią, że z fotelika muszą korzystać wszystkie dzieci o wzroście poniżej 150 cm. Jednak jeżeli pociecha waży powyżej 36 kg, jest z tego obowiązku zwolniona, ponieważ 36 kg to maksymalny udźwig fotelików dla dzieci. Czy w związku z tym potrzebne jest jakieś inne siedzenie dla dziecka do auta? Nie – wystarczy przypięcie go pasem bezpieczeństwa. Co ważne: powinien przechodzić przez bark, a nie szyję, dzięki czemu lepiej utrzyma dziecko w miejscu.

A co, jeśli mamy trójkę małych dzieci i z tyłu po prostu fizycznie nie ma miejsca na trzeci fotelik? Jak wozić dziecko w aucie w takiej sytuacji? Tutaj przepisy określają, że dziecko może siedzieć na środku przypięte pasami bezpieczeństwa, jednak uwaga – obowiązuje to dopiero od trzeciego roku życia.

Kierowcy pytają często, czy można przewozić dziecko z przodu auta? Przepisy nie regulują, od jakiego wieku jest to możliwe, a więc teoretycznie można nawet umieścić na siedzeniu pasażera niemowlaka. Jednak należy pamiętać, że przewożenie dziecka w aucie z przodu podlega tym samym przepisom związanym z fotelikami i pasami bezpieczeństwa, co w przypadku wożenia na tylnym siedzeniu. Zalecane jest także wyłączenie poduszki powietrznej od strony pasażera.

Od jakiego wieku dziecko bez fotelika w samochodzie?

Kiedy na podróże z dzieckiem nie potrzeba fotelika? Jak wspomniano powyżej, jeśli waży ponad 36 kg lub ma ponad 150 cm wzrostu. To pierwsze kryterium. Jednak uwaga – wymogi związane fotelikiem dotyczą sytuacji, gdy wieziesz dziecko w aucie wynajętym z wypożyczalni lub swoim, nie obowiązuje podczas jazdy taksówką lub innym odpłatnym środkiem transportu.

Jeśli dziecko jest już za duże lub za ciężkie na fotelik, pomóc może specjalne siedzenie dla dziecka do auta. Takie dodatki można dostać w każdym sklepie oferującym akcesoria i wyposażenie samochodowe, zarówno online, jak i stacjonarnym. A ponieważ bezpieczeństwo dziecka w aucie jest najważniejsze, dopasuj siedzenie dokładnie do wagi i wzrostu swojej pociechy

W jakim wieku podróżować z dzieckiem?

Jeśli chodzi o podróże z dzieckiem, w polskim prawie nie ma żadnej minimalnej granicy, od której byłoby to dozwolone. Oznacza to w praktyce, że można wozić samochodem dziecko już od pierwszych dni życia. I poza ewentualnymi aspektami medycznymi nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. 

Oczywiście podróż z małym dzieckiem wymaga szczególnej ostrożności – bezpieczeństwo to podstawa. Niezbędna będzie gondola dla niemowlaka lub fotelik przeznaczony dla najmłodszej grupy wagowej. Najbezpieczniejsza dla maluszka będzie pozycja półleżąca – resztą nie ma mowy o innej, ponieważ dziecko w pierwszych miesiącach życia nie ma jeszcze sił na samodzielne podnoszenie główki, o siadaniu nie mówiąc. Ponadto zaleca się minimum do 4 roku życia przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy.

Jak najlepiej podróżować z dzieckiem?

Dziecko w aucie to dodatkowa odpowiedzialność dla każdego kierowcy. Należy jechać ostrożniej niż zazwyczaj, unikając jakichkolwiek manewrów mogących nieść ze sobą ryzyko kolizji czy nawet poślizgu. Jednak podczas jazdy należy również mieć na uwadze komfort malucha. Jak wiedzą nie tylko rodzice, dziecko w podróży – gdy musi przez dłuższy czas siedzieć w jednym miejscu – szybko zaczyna się nudzić. 

Co na podróż z dzieckiem będzie nadawać się najlepiej? Powszechne jest zajmowanie maluchów bajkami oraz kreskówkami puszczanymi na tabletach lub smartfonach. W tym celu pojawiły się takie akcesoria jak specjalne uchwyty. Dzięki temu dziecko ma wolne rączki, a zarazem może śledzić ulubione przygody. Jednak każda dłuższa wyprawa, jak na przykład podróż z dzieckiem za granicę, wymaga także zapewnienia mu odpowiedniego prowiantu. W przypadku młodszych mogą być to dedykowane dla nich pokarmy, przy starszych należy mieć pod ręką kanapki, ulubione przekąski i napoje – najlepiej niegazowane. 

Dzieci w każdym wieku wymagają regularnych postojów. W zależności od malucha mogą mieć one miejsce co 1–3 godziny. W przypadku niemowlaków postój pozwoli na wygodną zmianę pieluchy – nie zapomnij o podkładzie, chusteczkach nawilżanych oraz pudrze! Przy starszych postój to okazja do odwiedzenia toalety. Zatrzymywanie się na stacjach benzynowych stanowi również doskonałą okazję do uzupełnienia prowiantów i napojów, a w chłodniejsze dni – wypicia ciepłej herbaty czy kakao. Dlatego, jeśli ruszysz już w drogę i w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów zorientujesz się, że coś zapomniano wziąć z domu, zawsze możesz zatrzymać się w celu zaopatrzenia.

Szykując listę tego, co dla dziecka na podróż samochodem musisz zabrać, nie zapominaj o maskotkach, pluszakach itp. Dziecko mające ze sobą ulubieńca i kocyk używany w domu będzie spokojniej znosić dłuższą trasę.

bezpieczna podróż z dzieckiem

Jak wybrać samochód na podróże z dzieckiem?

Jeśli nie masz na co dzień własnego samochodu i chcesz taki wypożyczyć, aby zabrać dziecko na wycieczkę krajoznawczą lub wakacje, w jaki sposób wybrać najlepszy? Przede wszystkim samochód powinien mieć przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik. Podróże z dzieckiem wymagają zabrania jego rzeczy, a dodając do tego torby, plecaki i walizki osób dorosłych trzeba mieć zapewnione miejsce na ich wygodne przechowywanie.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której masz mniejsze dziecko w aucie i zabierasz wózek spacerowy. Tutaj praktyczne są samochody kombi, zwłaszcza gdy bierzesz większe ilości bagażu. Jednak w takiej sytuacji pamiętaj, że będą one przesłaniać widok z tyłu, toteż praktycznym dodatkiem będą cyfrowe lusterka. A same bagaże powinny być tak zabezpieczone, aby podczas hamowania (zwłaszcza gwałtownego) nie przemieszczały się na tylne siedzenia, gdzie mogłyby uderzyć dziecko.

Na tym nie koniec. Aby dziecko w podróży było bezpieczne, trzeba zadbać nie tylko o fotelik, ale także obecność mocowań typu Isofix. To nowoczesny system, pozwalający na zamocowanie fotelika w sposób stabilny. W chwili obecnej większość nowych samochodów obsługuje Isofix, jednak przed wynajmem warto się co do tego upewnić. 

Jeśli masz już przygotowane siedzenie dla dziecka do auta z wypożyczalni, przed wyruszeniem w drogę musisz koniecznie sprawdzić stan techniczny pojazdu – zaczynając od sprawności świateł, kończąc na działaniu hamulców. Czyli upewnij się, że wszystko działa należycie i w trakcie prowadzenia pojazdu nie dojdzie do żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki temu nie tylko dziecko, ale również inni pasażerowie będą w pełni bezpieczni.

Czy warto podróżować z dzieckiem?

Jak najbardziej! Podróże z dzieckiem to doskonała okazja do wielu rozmów, żartów, śpiewania piosenek oraz wielu innych czynności, które najlepiej wychodzą wspólnie. Samochód rodzinny staje się na czas podróży prawdziwym centrum rozrywki. Ponadto wspólne wojaże mają niekiedy charakter edukacyjny – dzieci mogą dowiadywać się interesujących rzeczy o mijanych miejscach czy nawet samym rejonie, w którym się znajdują.

Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka i inicjatywy rodziców. Przy młodszych dzieciach można wykorzystać czas jazdy np. na naukę lub ćwiczenia czytania. Oczywiście w tym celu z tyłu wraz z dzieckiem musi siedzieć osoba dorosła. Możliwości jest mnóstwo – warto rozważyć je przed wyruszeniem w drogę!

Gdzie wypożyczyć dobry samochód na wyjazdy rodzinne?

Skoro już wiesz, jak wozić dziecko w aucie, warto wyjaśnić także, skąd można wypożyczyć doskonale nadający się do wspólnych wyjazdów pojazd. Wypożyczamy to ogólnopolska wypożyczalnia samochodów, w której ofercie znajdują się liczne samochody rodzinne najlepszych marek. Tu znajdziesz samochód doskonale nadający się na wycieczki każdego rodzaju. Podróż z dzieckiem za granicę? Wyjazd na weekend nad jezioro? Wyskok na zakupy do innego miasta? Posiadamy auta na każdą okazję.

Z nami zyskasz pewność, że dziecko w podróży będzie całkowicie bezpieczne. Wynajem u nas jest prowadzony w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego zapoznaj się z ofertą już dzisiaj!

Podobne wpisy

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. To wygodny i szybki sposób na zyskanie samochodu na kilka dni bądź na dłuższą chwilę. Jednym z najczęstszych pytań jest pytanie o to, czy wynajętym autem może kierować inna osoba. Odpowiedź na to pytanie...
Podróżowanie wynajętym samochodem staje się coraz bardziej popularne. Z tej opcji korzystają zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to, czy wypożyczonym autem można jechać za granicę. Z poniższego...
Wybierasz się do Łodzi? Chcesz zwiedzić to miasto? A może jest to tylko przystanek na trasie? Niezależnie od powodu wizyty w Łodzi, warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje transportu z lotniska do centrum miasta. Poznaj różne sposoby na dojazd z lotniska do centrum...
Lądujesz na lotnisku w Lublinie? Wcześniej warto zaplanować dojazd z lotniska do centrum miasta. Jest wiele sposobów na dojazd z lotniska do centrum Lublina. Poznaj wszystkie możliwości na to, jak dojechać z lotniska do centrum Lublina. W poniższym artykule znajdziesz...
Wynajem samochodu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Korzystają z niego zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Zdecydowałeś się na ten krok, ale obawiasz się, co się dzieje w przypadku nałożenia mandatu? Zagadnienie jazda wypożyczonym samochodem...