Wynajem samochodu a rozliczenie podatkowe. Jak rozliczyć wypożyczenie auta?

Czy jest możliwe wynajęcie samochodu na firmę i wliczenie związanych z tym opłat w koszty przychodu? A jeśli tak, to czy istnieją jakieś limity czasu najmu pojazdu – minimalny i maksymalny? Jak prezentuje się jednorazowy wynajem samochodu osobowego a VAT? Czy paliwo dla wynajętego samochodu także jest kosztem? Są to istotne kwestie, ponieważ nawet długoterminowy wynajem opłaca się bardziej niż utrzymywanie samochodu firmowego. Oto wszystko, co powinno się na ten temat wiedzieć.

Jak rozliczać wynajem samochodu?

Zacznijmy najpierw od samej definicji prawnej umowy. Kodeks Cywilny definiuje ją w artykule 659, gdzie można przeczytać: „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”. Dlatego dla każdego wynajmu musi zostać sporządzony odpowiedni dokument.

Nie wyjaśnia to oczywiście, jak wygląda wynajem samochodu osobowego a VAT. W celu odpowiedzi na zadane pytanie trzeba sięgnąć po przepisy skarbowe.

Czy wynajem samochodu można wrzucić w koszty? Czy najem samochodu jest kosztem?

Tak – jeśli wynajęty pojazd używany jest tylko do działań służbowych. W takiej sytuacji odliczenie wynosi 100% VAT-u zawartego w cenie wynajmu, ale należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym samochód jako przeznaczony wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się to z obowiązkiem złożenia dokumentu VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Co ciekawe, wynajem samochodu a odliczenie VAT obowiązuje zarówno VAT-owców, jak i działalności gospodarcze korzystające z Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), czyli zasad ogólnych. Obecnie maksymalny limit wartości wynajętego samochodu wynosi 150 tys. złotych i wszystkie samochody mieszczące się w tej kwocie (a jest to przeważająca większość modeli na rynku) będą się kwalifikować. Czyli – należy odliczyć w tym przypadku pełen VAT miesięcznej raty wynajmu.

Jednak uwaga: krótkoterminowy wynajem samochodu a VAT ma nieco inny sposób rozliczenia. A co rozumiemy przez „krótkoterminowy”? Jest to wynajem na okres krótszy niż sześć miesięcy. W takim przypadku podczas księgowania kosztów bierze się pod uwagę określaną przez polisę wartość pojazdu.

Czy wynajem samochodu może być zwolniony z VAT?

Czy decydując się na wynajem samochodu, rozliczenie VAT można całkiem obejść? Nie, nie ma takiej możliwości. Wynajem samochodów zawsze odbywa się przy uwzględnieniu tego podatku i jest naliczany niezależnie od rodzaju pojazdu oraz okresu jego wypożyczenia na rzecz firmy. Wyniki to z konieczności zawarcia umowy wynajmu.

Jak zaksięgować fakturę za wynajem samochodu?

Gdy następuje wynajem samochodu, rozliczanie odbywa się na podstawie wystawionej przez wypożyczalnię faktury. A w jaki sposób ją zaksięgować?

Jeśli wartość samochodu nie przekracza kwoty 150 tys. złotych, wówczas wpisywana jest w wydatkach, w pozycji „inne”. W KPiR będzie to kolumna numer 13. Do wydatków możemy zaliczyć także wszystkie opłaty eksploatacyjne związane z samochodem, a więc koszt serwisowania, płatności za myjnię, wydatki na olej, inne płyny użytkowe oraz paliwo. Jednorazowy wynajem samochodu osobowego a VAT daje szereg możliwości „wrzucenia w koszty”.

Wynajem samochodu a rozliczenie podatkowe

Czy można odliczyć VAT od paliwa wynajętego samochodu?

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę podczas rozważań wynajem samochodu osobowego a VAT, jest paliwo. To stała opłata eksploatacyjna, bez której nie będzie możliwe korzystanie z najętego pojazdu. I tu dobra informacja – każdy czynny podatnik VAT ma możliwość odliczenia podatku VAT za paliwo. Zapis taki pojawił się w ustawie z 11 marca 2004 roku.

Wysokość odliczenia podatku VAT jest związana ze złożeniem deklaracji VAT-26. W takiej sytuacji będzie to 100%. Gdy wynajmowany samochód używany jest także do celów prywatnych, będzie to odliczenie w wysokości 50%.

Jak zapłacić podatek od wynajmu samochodu?

Teraz kolejna kwestia: najem samochodu a VAT. Jak ma wykonać firma, która decyduje się na wynajem samochodu, rozliczenie podatkowe? Odpowiedź jest prosta: w zwykły sposób, tak samo, jak przy innych kosztach. Służy temu m.in. zgłaszanie wspomnianej deklaracji PIT-26.

Jaka powinna być płatność za wynajem auta – gotówka, przelew, a może karta? To już zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie formy płatności akceptuje dane wypożyczalnia. W większości preferowany jest przelew oraz uiszczanie opłaty kartą. Na jakiej podstawie podlicza się wynajem samochodu osobowego a VAT? Wysokość VAT określa faktura, którą wypożyczalnia zobowiązana jest wystawić najpóźniej do 14 dni od dnia wynajmu.

Jak rozliczyć prywatny najem samochodu?

Osoba prywatna również może wynająć samochód. Jak w takim przypadku wygląda wynajem samochodu a odliczenie VAT? Podatek może być rozliczony albo w formie zryczałtowanej, czyli wynoszącej 8,5% lub też na zasadach ogólnych, gdzie jest to 18%.

Kiedy nie trzeba zgłaszać najmu do Urzędu Skarbowego?

Jak się ma jednorazowy wynajem samochodu osobowego a VAT ? W myśl przepisów od każdej umowy należy zapłacić podatek, dlatego nie ma żadnej legalnej drogi do ominięcia Urzędu Skarbowego przy płatnym wynajmowaniu samochodu. Każda umowa to konieczność poinformowania skarbówki o powstaniu stosunku najmujący-płatnik.

Ile wynosi podatek od wynajmu samochodu?

Gdy firma decyduje się na wynajem samochodu, rozliczenie podatkowe to konieczność zapłacenia podatku wynoszącego 8,5% w przypadku osiągania przez firmę wynajmującą dochodów do 100 tys. zł rocznie lub 12,5% przy dochodach większych.

Gdzie wynająć samochód na firmę?

Jeśli szukasz do wynajęcia samochodu firmowego, w takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą Wypożyczamy. Dlaczego? Przede wszystkim zwraca uwagę szeroki wybór samochodów różnych klas, co pozwala wybrać najlepiej dopasowany do potrzeb prowadzonej działalności. Po drugie – umowy są bardzo przejrzyste i uczciwe. Po trzecie w końcu – konkurencyjne ceny, dzięki którym posiadanie wynajętego samochodu nie wiąże się z dużymi wydatkami. Przekonaj się o tym – zobacz ofertę Wypożyczamy już dzisiaj!

Podobne wpisy

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas może zastanawiać się jak dojechać z lotniska do centrum. Kraków jest jednym z miejsc, które w okresie wakacyjnym stają się niezwykle turystycznym miejscem. Zastanawiasz się jak dojechać z lotniska do Krakowa?...
Przeprowadzka – ten moment prędzej czy później nadchodzi w życiu każdego. W pewnym momencie konieczny będzie wynajem samochodu do przeprowadzki. Najczęściej szukamy czegoś, co pozwoli na sprawne i szybkie przewiezienie mebli i wszystkich innych potrzebnych rzeczy....
Zakup auta to poważna decyzja. Najczęściej jest to zobowiązanie na lata, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wypożyczenie samochodu przed zakupem auta. Jakie są tego zalety? Co możemy zyskać? Przeczytaj poniższy...
Wypożyczenie luksusowego samochodu na specjalne okazje wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, taki wynajem sprawdza się zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Jak wygląda wynajem luksusowego samochodu dla klienta biznesowego? Jaki...
Wynajem busa to dobry pomysł na wyjazdy większą grupą osób, z rodziną bądź ze znajomymi. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać się na dwa samochody, a wspaniałe wspomnienia tworzone są w komfortowych warunkach. Często też wynajem busa wykorzystywany jest do transportu...