Jak rozliczać wynajem samochodu?
Zacznijmy najpierw od samej definicji prawnej umowy. Kodeks Cywilny definiuje ją w artykule 659, gdzie można przeczytać: „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”. Dlatego dla każdego wynajmu musi zostać sporządzony odpowiedni dokument.
Nie wyjaśnia to oczywiście, jak wygląda wynajem samochodu osobowego a VAT. W celu odpowiedzi na zadane pytanie trzeba sięgnąć po przepisy skarbowe.
Czy wynajem samochodu można wrzucić w koszty? Czy najem samochodu jest kosztem?
Tak – jeśli wynajęty pojazd używany jest tylko do działań służbowych. W takiej sytuacji odliczenie wynosi 100% VAT-u zawartego w cenie wynajmu, ale należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym samochód jako przeznaczony wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się to z obowiązkiem złożenia dokumentu VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Co ciekawe, wynajem samochodu a odliczenie VAT obowiązuje zarówno VAT-owców, jak i działalności gospodarcze korzystające z Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), czyli zasad ogólnych. Obecnie maksymalny limit wartości wynajętego samochodu wynosi 150 tys. złotych i wszystkie samochody mieszczące się w tej kwocie (a jest to przeważająca większość modeli na rynku) będą się kwalifikować. Czyli – należy odliczyć w tym przypadku pełen VAT miesięcznej raty wynajmu.
Jednak uwaga: krótkoterminowy wynajem samochodu a VAT ma nieco inny sposób rozliczenia. A co rozumiemy przez „krótkoterminowy”? Jest to wynajem na okres krótszy niż sześć miesięcy. W takim przypadku podczas księgowania kosztów bierze się pod uwagę określaną przez polisę wartość pojazdu.
Czy wynajem samochodu może być zwolniony z VAT?
Czy decydując się na wynajem samochodu, rozliczenie VAT można całkiem obejść? Nie, nie ma takiej możliwości. Wynajem samochodów zawsze odbywa się przy uwzględnieniu tego podatku i jest naliczany niezależnie od rodzaju pojazdu oraz okresu jego wypożyczenia na rzecz firmy. Wyniki to z konieczności zawarcia umowy wynajmu.
Jak zaksięgować fakturę za wynajem samochodu?
Gdy następuje wynajem samochodu, rozliczanie odbywa się na podstawie wystawionej przez wypożyczalnię faktury. A w jaki sposób ją zaksięgować?
Jeśli wartość samochodu nie przekracza kwoty 150 tys. złotych, wówczas wpisywana jest w wydatkach, w pozycji „inne”. W KPiR będzie to kolumna numer 13. Do wydatków możemy zaliczyć także wszystkie opłaty eksploatacyjne związane z samochodem, a więc koszt serwisowania, płatności za myjnię, wydatki na olej, inne płyny użytkowe oraz paliwo. Jednorazowy wynajem samochodu osobowego a VAT daje szereg możliwości „wrzucenia w koszty”.
Czy można odliczyć VAT od paliwa wynajętego samochodu?
Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę podczas rozważań wynajem samochodu osobowego a VAT, jest paliwo. To stała opłata eksploatacyjna, bez której nie będzie możliwe korzystanie z najętego pojazdu. I tu dobra informacja – każdy czynny podatnik VAT ma możliwość odliczenia podatku VAT za paliwo. Zapis taki pojawił się w ustawie z 11 marca 2004 roku.
Wysokość odliczenia podatku VAT jest związana ze złożeniem deklaracji VAT-26. W takiej sytuacji będzie to 100%. Gdy wynajmowany samochód używany jest także do celów prywatnych, będzie to odliczenie w wysokości 50%.
Jak zapłacić podatek od wynajmu samochodu?
Teraz kolejna kwestia: najem samochodu a VAT. Jak ma wykonać firma, która decyduje się na wynajem samochodu, rozliczenie podatkowe? Odpowiedź jest prosta: w zwykły sposób, tak samo, jak przy innych kosztach. Służy temu m.in. zgłaszanie wspomnianej deklaracji PIT-26.
Jaka powinna być płatność za wynajem auta – gotówka, przelew, a może karta? To już zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie formy płatności akceptuje dane wypożyczalnia. W większości preferowany jest przelew oraz uiszczanie opłaty kartą. Na jakiej podstawie podlicza się wynajem samochodu osobowego a VAT? Wysokość VAT określa faktura, którą wypożyczalnia zobowiązana jest wystawić najpóźniej do 14 dni od dnia wynajmu.
Jak rozliczyć prywatny najem samochodu?
Osoba prywatna również może wynająć samochód. Jak w takim przypadku wygląda wynajem samochodu a odliczenie VAT? Podatek może być rozliczony albo w formie zryczałtowanej, czyli wynoszącej 8,5% lub też na zasadach ogólnych, gdzie jest to 18%.
Kiedy nie trzeba zgłaszać najmu do Urzędu Skarbowego?
Jak się ma jednorazowy wynajem samochodu osobowego a VAT ? W myśl przepisów od każdej umowy należy zapłacić podatek, dlatego nie ma żadnej legalnej drogi do ominięcia Urzędu Skarbowego przy płatnym wynajmowaniu samochodu. Każda umowa to konieczność poinformowania skarbówki o powstaniu stosunku najmujący-płatnik.
Ile wynosi podatek od wynajmu samochodu?
Gdy firma decyduje się na wynajem samochodu, rozliczenie podatkowe to konieczność zapłacenia podatku wynoszącego 8,5% w przypadku osiągania przez firmę wynajmującą dochodów do 100 tys. zł rocznie lub 12,5% przy dochodach większych.
Gdzie wynająć samochód na firmę?
Jeśli szukasz do wynajęcia samochodu firmowego, w takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą Wypożyczamy. Dlaczego? Przede wszystkim zwraca uwagę szeroki wybór samochodów różnych klas, co pozwala wybrać najlepiej dopasowany do potrzeb prowadzonej działalności. Po drugie – umowy są bardzo przejrzyste i uczciwe. Po trzecie w końcu – konkurencyjne ceny, dzięki którym posiadanie wynajętego samochodu nie wiąże się z dużymi wydatkami. Przekonaj się o tym – zobacz ofertę Wypożyczamy już dzisiaj!