Idealny samochód na krótkie trasy. Czym musi się charakteryzować?

Mając samochód, możesz pokonywać nim dowolny dystans. Na co dzień nie jest on zazwyczaj duży – większość kierowców używa auta w celu dojazdu do pracy czy załatwienia różnych spraw na mieście jak zakupy lub odbiór dzieci ze szkoły. Jeśli zaliczasz się do takich osób i myślisz o tym, aby kupić lub wynająć samochód na krótkie trasy, czy będzie on różnić się czymś od pojazdu przeznaczonego do pokonywania długich dystansów?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym właśnie tekście. Wyjaśniamy w nim, jakie cechy powinno mieć auto na krótkie trasy oraz gdzie najlepiej je wypożyczyć.

Jakie auto na krótkie dojazdy? 

Zanim doradzimy, jaki samochód na krótkie trasy będzie najlepszy, wypada najpierw zdefiniować, co tak właściwie znaczy krótka trasa? Tutaj możemy ustalić, że będzie to odległość wynosząca maksymalnie 50 km dziennie, a więc przeciętny dystans pomiędzy dwiema miejscowościami w Polsce. Jeśli chodzi o jazdę miejską, takie odległości pokonuje się na ulicach w dwa-trzy dni – w zależności od wielkości miasta, po którym się przemieszcza. Aczkolwiek to Ty decydujesz, jaką trasę uważasz za krótką, biorąc pod uwagę swoje potrzeby, komfort podróżowania i inne czynniki. Dlatego dla jednego kierowcy krótka trasa to pokonanie 20 km dziennie, zaś dla innego – 100 km.

Osoby mieszkające pod miastem i dojeżdżające do pracy z pewnością będą pokonywać więcej kilometrów dziennie niż ktoś, kto mieszka w jednej z jego dzielnic. Jednak wciąż taka odległość będzie uchodziła za krótki dystans. 

Zobacz ofertę: Wypożyczalnia samochodów Kraków

Samochód na krótkie trasy nie musi mieć rozwiązań technologicznych, w jakie wyposażone są auta na długie trasy, a zwłaszcza pojemnego silnika o wysokiej mocy. Ponieważ w ruchu miejskim często stoi się w korkach, istotna będzie ekonomiczność, w którą powinien być wyposażony pojazd. Takie auto na krótkie odcinki pozwoli na wygodne przemieszczanie się, równocześnie nie narażając właściciela na duże koszty eksploatacji.

Zatem jakie auto na krótkie trasy wybrać? Polecić możemy:

  • małe samochody miejskie: są kompaktowe, łatwe w manewrowaniu i idealne do poruszania się po zatłoczonych miastach. Mają również niskie koszty eksploatacji i paliwa. Przykłady to Volkswagen Polo, Ford Fiesta czy Renault Clio;
  • elektryczne samochody: jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, warto rozważyć samochody elektryczne. Mają one zasięg wystarczający do pokonania krótkich tras, a także niskie koszty eksploatacji. Przykłady to Tesla 3, Nissan Leaf, Renault ZOE czy BMW i3;
  • samochody kompaktowe: jeśli potrzebujesz nieco większego samochodu niż miejski, z ekonomicznym silnikiem, samochód na krótkie trasy może być jednym z przedstawicieli segmentu kompaktów. Dają większą przestrzeń dla pasażerów i bagażu, a jednocześnie są łatwe w prowadzeniu. Przykłady to Volkswagen Golf, Ford Focus czy Opel Astra; 
  • hybrydy: jeśli zależy Ci na oszczędności paliwa, ale nie chcesz rezygnować z tradycyjnego silnika spalinowego, samochód hybrydowy może być optymalnym rozwiązaniem. Takie auto na krótkie trasy łączy silnik spalinowy z elektrycznym, pozwalając na zmniejszenie zużycia paliwa. Przykłady to Toyota Prius, Hyundai Ioniq czy Ford Mondeo Hybrid;
  • samochody z małym silnikiem: Jeśli zależy Ci na niskich kosztach eksploatacji, warto rozważyć samochody z małym silnikiem o niskiej pojemności. Takie samochody są zwykle oszczędne i mają niższe koszty utrzymania. Przykłady to Volkswagen Up!, Fiat 500 czy Skoda Citigo.

Sprawdź ofertę: Wypożyczalnia samochodów lotnisko Kraków 

samochód na krótkie trasy

Który samochodów na krótkie trasy wybrać?

Jak wybrać auto na krótkie trasy dla siebie? To zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Przed podjęciem decyzji warto przetestować różne modele w praktyce i porównać ich cechy, takie jak komfort, oszczędność paliwa i koszty eksploatacji. Oczywiście mało kogo stać na zakup wszystkich modeli, ale nie musisz posiadać dużego budżetu, aby sprawdzić tyle samochodów, ile tylko chcesz.

W jaki sposób? Wynajem samochodów pozwoli Ci na przetestowanie dowolnej ilości pojazdów w praktyce i przekonaniu się, które auto na krótkie trasy będzie dla Ciebie najlepsze zarówno pod kątem praktycznym, czyli spalania paliwa i prowadzenia, jak również komfortu związanego z przestronnością wnętrza oraz ładownością bagażnika. Wystarczy tylko skorzystać z oferty, którą ma dla Ciebie ogólnopolska sieć Wypożyczamy. Tutaj możesz sprawdzić wybrane samochody lub konkretny samochód na krótkie trasy w przystępnej cenie.

Ale sama cena to niejedyny atut Wypożyczamy. W tej sieci nie jest wymagany depozyt ani posiadanie karty kredytowej. Dowiedz się więcej i już dzisiaj zapoznaj z naszą pełną ofertą!