Wypożyczenie samochodu służbowego. To się opłaca!

Czy wypożyczenie samochodu służbowego to dobre rozwiązanie? Tak – i to zarówno w sytuacji, gdy wynajmuje się auto na krótki, jak i średni okres. Daje to liczne korzyści, które warto bliżej omówić. Właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule.

Jeśli więc Twoja firma potrzebuje pojazdu, przeczytaj i dowiedz się, jakie zalety ma wypożyczenie samochodu i z kim najlepiej podpisać taką umowę!

Jakie zalety ma wynajem samochodu na firmę? Co to znaczy auto służbowe? 

Wypożyczenie auta służbowego to po prostu wynajem pojazdu na cele użytkowania przez firmę. Nie ma przy tym znaczenia, czy wynajmujesz kompaktowe auto miejskie, auto osobowe z pięcioma drzwiami czy też pojazd z segmentu Premium. Każdy samochód, za którego wynajęcie wystawiana jest faktura na firmę, uznawany jest za auto służbowe.

Według definicji prawnej samochód służbowy to „pojazd, który jest udostępniany pracownikowi przez pracodawcę w celu wykonywania związanych z pracą obowiązków”. Najczęściej autami służbowymi jeżdżą menadżerowie różnego szczebla, przedstawiciele handlowi lub przedsiębiorcy świadczący usługę dojazdu do klienta.

Czy warto mieć samochód służbowy? 

Zdecydowanie tak – i najlepiej wynajęty. Dlaczego? Wypożyczenie samochodu służbowego to znacznie niższy koszt niż zakup auta firmowego. Można określić dowolny okres najmu, a gdy umowa wypożyczenia dobiegnie końca, zmienić samochód na inny lub w ogóle zrezygnować z takiej usługi. Natomiast w przypadku zakupu firma musi przez określoną ilość lat płacić raty, co jest poważnym zobowiązaniem.

Wypożyczenie auta służbowego to świetne rozwiązanie dla każdego, a zwłaszcza początkujących firm, które nie dysponują budżetem pozwalającym na swobodny zakup własnego pojazdu. Wynajem na konkretny czas pozwala na dokładne obliczenie kosztów i uwzględnienie ich w budżecie. Ponadto posiadanie samochodu znacznie zwiększa mobilność zarówno osób zarządzających, jak i samych pracowników, co w wielu branżach jest wręcz konieczne.

Czy każdy pracownik może jeździć samochodem służbowym? Kto może jeździć autem służbowym? 

Wynajęty samochód do celów służbowych powinien być używany przez pracownika wyznaczonego przez właściciela firmy lub jej zarząd. Pracodawca może określić limit kilometrów oraz udostępnić auto służbowe do celów prywatnych zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami polskiego prawa samochodu osobowego nie może prowadzić osoba bez prawa jazdy kategorii B. W niektórych przypadkach mogą być także niezbędne badania lekarskie.

Auto służbowe dla pracownika może mieć charakter dopasowany do rodzaju działalności firmy. W przepisach nie ma żadnych obostrzeń co do klasy pojazdu, pojemności silnika czy innych parametrów. Nie ma także żadnych limitów związanych z czasem wynajmu. To istotne, ponieważ opłaty za auta służbowe traktowane są jako koszty uzyskania przychodu i mowa tu o opłatach nawet za wynajem na jeden dzień.

Co istotnesamochód służbowy dla pracownika może być wykorzystywany zarówno w miejscu prowadzenia działalności, jak i również posłużyć do tego, aby pracownik pojechał nim w delegację

wnętrze wypożyczonego samochodu służbowego

Czy pracownik odpowiada za auto służbowe?

Oczywiście auta służbowe obowiązują takie same zasady ruchu drogowego jak wszystkie inne. Należy pamiętać o tym, że choć ubezpieczenie OC wystawiane jest na firmę, w przypadku kolizji to dane indywidualnego kierowcy trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Z kolei brak zgłoszonych szkód nie wpływa pozytywnie na historię kierowcy w kontekście ubezpieczenia. 

Pracownik, któremu zostaje powierzone auto służbowe, ma obowiązek dbania o pojazd. Obejmuje to utrzymywanie jego wnętrza w czystości, dbanie o prawidłowy poziom płynów eksploatacyjnych, bezpieczną jazdę oraz parkowanie w bezpiecznych miejscach. Koszty płatnych parkingów lub parkingów strzeżonych są zazwyczaj opłacane przez pracodawcę, ponieważ można wliczyć ten wydatek w koszty.

Gdzie wynająć samochód służbowy?

Wypożyczamy to wypożyczalnia samochodów, w której znajdziesz idealne auta służbowe. Szeroki wybór modeli z różnych klas i segmentów pozwala na wybranie takiego pojazdu, który będzie optymalnie pasować do profilu prowadzonej działalności. A ponieważ można dobrać w każdym przypadku wyposażenie dodatkowe, każda podróż służbowa będzie maksymalnie komfortowa.

Zaletą Wypożyczamy są także bardzo przystępne ceny, dzięki którym wypożyczenie samochodu służbowego nie będzie dużym obciążeniem w firmowym budżecie. Kolejny atut to elastyczny czas wypożyczenia. Możliwe jest zarówno krótkoterminowe, czyli od jednego do trzydziestu dni, jak również średnioterminowe, czyli od miesiąca do nawet roku.

Dlatego, jeśli interesuje Cię wypożyczenie auta służbowego, zapoznaj się z naszą ofertą. A jeśli masz jakieś pytania – nie wahaj się, tylko skontaktuj z nami telefonicznie lub mailowo. Auto dla Twojej firmy jest właśnie u nas!

Podobne wpisy

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. To wygodny i szybki sposób na zyskanie samochodu na kilka dni bądź na dłuższą chwilę. Jednym z najczęstszych pytań jest pytanie o to, czy wynajętym autem może kierować inna osoba. Odpowiedź na to pytanie...
Podróżowanie wynajętym samochodem staje się coraz bardziej popularne. Z tej opcji korzystają zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to, czy wypożyczonym autem można jechać za granicę. Z poniższego...
Wybierasz się do Łodzi? Chcesz zwiedzić to miasto? A może jest to tylko przystanek na trasie? Niezależnie od powodu wizyty w Łodzi, warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje transportu z lotniska do centrum miasta. Poznaj różne sposoby na dojazd z lotniska do centrum...
Lądujesz na lotnisku w Lublinie? Wcześniej warto zaplanować dojazd z lotniska do centrum miasta. Jest wiele sposobów na dojazd z lotniska do centrum Lublina. Poznaj wszystkie możliwości na to, jak dojechać z lotniska do centrum Lublina. W poniższym artykule znajdziesz...
Wynajem samochodu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Korzystają z niego zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Zdecydowałeś się na ten krok, ale obawiasz się, co się dzieje w przypadku nałożenia mandatu? Zagadnienie jazda wypożyczonym samochodem...