Automatyczna czy manualna skrzynia biegów?

Klienci chcący wynająć samochód często nie zwracają uwagi na rodzaj skrzyni biegów w wybranym modelu. To błąd, ponieważ każdy ma swoje nawyki oraz przyzwyczajenia i gdy okaże się, że w wypożyczonym aucie mamy do czynienia z inną skrzynią biegów niż jesteśmy przyzwyczajeni, wówczas znacznie obniża to komfort prowadzenia pojazdu. Dlatego przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu, trzeba upewnić się, jaka skrzynia biegów jest w upatrzonym modelu.

A może właśnie warto wówczas skorzystać z okazji i spróbować tego rozwiązania, z którym wcześniej nie miało się do czynienia? Jakie właściwie są między nimi różnice? Czy auta z automatyczną skrzynią biegów prowadzi się jakoś inaczej niż te z manualną? Najlepiej zacząć od początku, czyli wyjaśnienia, jak działa każda z nich.

Jakie są rodzaje skrzyni biegów?

Skrzynie biegów możemy podzielić na dwie kategorie: ręczne (manualne) oraz automatyczne. Jak działa skrzynia biegów manualna? Składa się ona ze skrzyni korbowej, trzech lub czterech wałów mających koła zębate, synchronizatorów oraz dźwigni i mechanizmu zmiany biegów. Gdy chce się zmienić moment obrotowy, należy przestawić koła zębate. Manipulując drążkiem zmiany biegów, modyfikuje się ich przełożenie. Dzięki specjalnemu układowi sprzęgieł opór nie jest przy tym odczuwalny. 

A jak działa automatyczna skrzynia biegów? W tym przypadku można mówić o sporym ułatwieniu. Gdy mamy klasyczną, manualną skrzynię biegów, zmieniamy je wedle potrzeb na drodze – przy jedynce ruszamy, dwójka to jazda w średnim tempie, trójka w szybszym itd. Automatyczna skrzynia biegów ma za zadanie wyręczyć w tym kierowcę. Nietrudno się dziwić, że ma zatem inną budowę od manualnej. Składa się ze sprzęgła do silnika, systemu przełożeń oraz zespołu sterowania automatem. Po prostu – auto jedzie, a silnik dopasowuje obroty do potrzeb

Która skrzynia biegów lepsza?

Pytanie o to, która skrzynia biegów jest lepsza, nie znalazło jeszcze wiarygodnej odpowiedzi. Zdania kierowców są pod tym względem podzielone, a jakby nie było, to oni wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Spór ten urósł zwłaszcza w ostatniej dekadzie. Dlaczego? Otóż wcześniej automatyczna skrzynia biegów była zazwyczaj spotykana w samochodach klasy Premium. Dopiero gdy producenci przystępnych cenowo aut zaczęli wprowadzać to rozwiązanie, zostało ono upowszechnione.

W naszym kraju – a także całej Europie – nadal dominują samochody, w których znajduje się manualna skrzynia biegów, podczas gdy w obu Amerykach oraz Azji mamy sytuację odwrotną – tam automatyczna skrzynia biegów jest niejako standardem. Przyczyna tego stanu rzeczy leży w przyzwyczajeniach kierowców, to zaś wynika z czasu, kiedy automaty zostały wprowadzone – trend pojawił się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, a do Europy dotarło stosunkowo późno.

Jednak większość kierowców, którzy mieli do czynienia z obydwoma rodzajami skrzyń biegów, zgodnie twierdzi, że samochód z automatyczną skrzynią biegów prowadzi się znacznie wygodniej. Dotyczy to wszystkich rodzajów pojazdów. Korzyści można odczuć, prowadząc zarówno samochód miejski, jak i auto reprezentacyjne czy terenowe. Ale automat nie tylko daje wygodę – eliminuje również do zera ryzyko omyłkowego wrzucenia nie tego biegu, który trzeba, co jest często spotykanym zjawiskiem zwłaszcza u początkujących kierowców. Z drugiej jednak strony tradycjonaliści uważają, że manualna skrzynia biegów daje lepszą kontrolę nad silnikiem.

automatyczna skrzynia biegów w wypożyczamy

Czy automatyczna skrzynia biegów jest lepsza od manualnej?

Wiemy już, jak działa automatyczna skrzynia biegów oraz jakie jej miłośnicy mają argumenty. Warto dodać również do tego jeszcze jedną uwagę praktyczną – samochód z automatyczną skrzynią biegów podnosi poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie trzeba odrywać ręki od kierownicy w celu zmiany biegów. Podczas całej jazdy trzyma się ją oburącz. I pod wymienionymi względami auta z automatyczną skrzynią biegów są rzeczywiście lepsze od modeli ze skrzynią manualną.

Ale jak wiemy, nie ma rzeczy bez wad. Taka skrzynia biegów także ma pewne negatywne cechy. Co przyznają kierowcy, samochód z automatem nieco gorzej sprawuje się przy sytuacjach wymagających chwilowego przyśpieszenia, jak podjazd na wzniesienia czy wyprzedzanie. Ponadto zużywa nieco więcej paliwa w porównaniu z modelami mającymi manualną skrzynię biegów.

No i jeśli zastanawiamy się nad zakupem pojazdu z automatem, musimy mieć świadomość, że właśnie przez to rozwiązanie jego cena będzie droższa niż wersji ze skrzynią manualną. W przypadku awarii także koszty naprawy będą większe. Ale na szczęście decydując się na wynajem samochodów, nie ma takich dylematów, ponieważ pokrywa je ubezpieczenie.

Aby dowiedzieć się, jaka skrzynia biegów będzie w danym przypadku najlepsza, warto przetestować poszczególne rodzaje w Wypożyczamy. Jest to najlepsze rozwiązanie, pozwalające poznać w praktyce różnice między tymi dwoma opcjami. Tak łatwo zdecydujesz, czy lepszy automat, czy też manualna skrzynia biegów.

A jeśli nie ma się pewności, jaka skrzynia biegów znajduje się w upatrzonym aucie, można w każdej chwili napisać do nas maila lub zadzwonić – chętnie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Podobne wpisy

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas może zastanawiać się jak dojechać z lotniska do centrum. Kraków jest jednym z miejsc, które w okresie wakacyjnym stają się niezwykle turystycznym miejscem. Zastanawiasz się jak dojechać z lotniska do Krakowa?...
Przeprowadzka – ten moment prędzej czy później nadchodzi w życiu każdego. W pewnym momencie konieczny będzie wynajem samochodu do przeprowadzki. Najczęściej szukamy czegoś, co pozwoli na sprawne i szybkie przewiezienie mebli i wszystkich innych potrzebnych rzeczy....
Zakup auta to poważna decyzja. Najczęściej jest to zobowiązanie na lata, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wypożyczenie samochodu przed zakupem auta. Jakie są tego zalety? Co możemy zyskać? Przeczytaj poniższy...
Wypożyczenie luksusowego samochodu na specjalne okazje wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, taki wynajem sprawdza się zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Jak wygląda wynajem luksusowego samochodu dla klienta biznesowego? Jaki...
Wynajem busa to dobry pomysł na wyjazdy większą grupą osób, z rodziną bądź ze znajomymi. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać się na dwa samochody, a wspaniałe wspomnienia tworzone są w komfortowych warunkach. Często też wynajem busa wykorzystywany jest do transportu...