Ubezpieczenie samochodu na wynajem – na co warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie samochodu na wynajem jest ważnym aspektem, na który należy koniecznie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Tym bardziej że istnieją różne rodzaje ubezpieczeń oferowane przez wypożyczalnie. W poniższym tekście wyjaśnimy, jakie ubezpieczenie wynajmu samochodu jest obowiązkowe, a jakie opcjonalne, co oznacza skrót SCDW oraz na które z ubezpieczeń dodatkowych warto się zdecydować. Jeśli masz w planach wynajem – koniecznie zapamiętaj te informacje i zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Jakie ubezpieczenie przy wynajmie auta? 

Wynajem samochodów wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Zawiera ona nie tylko samą kwotę za wynajem samochodu, ale również opłacone ubezpieczenie. Jego koszt może się różnić w zależności od wypożyczalni i wybranego pakietu. Dlatego przed podpisaniem umowy o wynajęcie samochodu warto o nie zapytać oraz dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. 

Wypożyczalnie samochodów często oferują różne opcje ubezpieczenia, które mogą wpływać na ogólny koszt wynajmu. Ubezpieczenie samochodu na wynajem musi obejmować OC. Jest to Odpowiedzialność Cywilna. Ten rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych w Polsce. W przypadku wynajmu samochodu zazwyczaj sama wypożyczalnia wykupuje ubezpieczenie OC dla samochodu.

Często wraz z OC wypożyczalnia proponuje w jednym pakiecie AC, czyli ubezpieczenie Autocasco. Chroni ono samochód przed różnymi rodzajami szkód i pozwala uzyskać odszkodowanie gotówkowe lub – jeśli ubezpieczyciel współpracuje z serwisami samochodami, co zazwyczaj ma miejsce – w formie naprawy uszkodzeń, za które nie trzeba płacić. Pozwala to uniknąć konsekwencji różnego rodzaju zdarzeń na drodze i jest bardzo praktyczne, dlatego w większości wypożyczalni ubezpieczenie samochodu przeznaczonego na wynajem to właśnie pakiet składający się z OC i AC. 

Co oznacza wkład własny przy wynajmie samochodu? 

Ubezpieczenie przy wynajmie samochodu może obejmować także wkład własny. Czym jest? To nic innego jak kwota, którą wynajmujący musi pokryć w przypadku powstania szkody. Udział własny może być wyrażony jako konkretna kwota lub procent wartości szkody. Wypożyczalnie samochodów często nakładają obowiązek zapłaty udziału własnego na wynajmującego.

W większości wypożyczalni wkład ten ma formę kaucji – na karcie kredytowej najemcy zostaje zablokowane ustalona suma. Ile będzie wynosić? To w dużej mierze zależy od klasy auta oraz jego wartości rynkowej. Może być więc to zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Oczywiście, jeśli w trakcie wypożyczenia nie dojdzie do żadnych kolizji czy incydentów, kaucja zostanie w całości zwrócona. 

Co to jest ubezpieczenie wkładu własnego?

Często możemy spotkać się z terminem ubezpieczenie wkładu własnego. Wynajem auta w takiej sytuacji to zapłacenie wspomnianego depozytu (czyli wkładu własnego) oraz dodatkowo ubezpieczenie go. Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i od kaucji zostanie odliczona pewna kwota, ubezpieczenie ją zwróci. A więc nie odczujesz żadnej straty finansowej.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie wkładu własnego? Wynajem samochodu – jak i samo jego prowadzenie – zawsze wiąże się z ryzykiem zajścia jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia. A ponieważ nikt nie lubi płacić z własnej kieszeni, za stosunkowo niewielką kwotę można zyskać gwarancję bezpieczeństwa. Uwaga – ubezpieczenie wkładu własnego za wynajem auta nie zawsze obejmuje uszkodzenia np. opon, szyby czy tapicerki. Dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Może bowiem się okazać, że jest ono tylko częściowe, co w razie poważniejszego wypadku może być po prostu nieopłacalne.

Czy warto brać dodatkowe ubezpieczenie przy wynajmie auta? 

Jeśli decydujesz się na wynajem samochodu, dodatkowe ubezpieczenie jest rzeczą wartą rozważenia. Wypożyczalnie oferują kilka dodatkowych opcji, z których najpopularniejszą jest ubezpieczenie Assistance. Co daje ubezpieczonemu? Jeśli dojdzie do wypadku, po którym nie będzie możliwe dalsze korzystanie z wynajętego samochodu, wówczas podstawiany zostanie na jego miejsce zastępczy

Warto także pomyśleć o NNW – Następstwie Nieszczęśliwych Wypadków. To ubezpieczenie obejmuje ochronę życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów, a wypłacane jest w przypadku poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu i powstania szkód w wyniku wypadku drogowego. Co istotne, obejmuje także wypadki w sytuacji, gdy wynajęty pojazd nie poruszał się po drodze, jak np. postój na parkingu, naprawa pojazdu na trasie czy incydenty powstałe podczas wsiadania lub wysiadania z auta. To ubezpieczenie przy wynajmie samochodu umożliwia uzyskanie odszkodowania z polisy sprawcy.

Ale na tym jeszcze nie koniec możliwości. Noszące nazwę SCDW ubezpieczenie całkowicie znosi odpowiedzialność z kierującego w przypadku uszkodzenia samochodu. Sam akronim SCDW powstał od angielskich słów Super Collision Damage Waiver, które oznaczają „ubezpieczenie od szkód spowodowanych superkolizją”. Jego obejmującą węższy zakres zdarzeń wersją jest CDW, to zaś z kolei skrót od Collision Damage Waiver, czyli „ubezpieczenie od szkód spowodowanych kolizją”. Ubezpieczenie CDW to odpowiednik wkładu własnego. Dzięki niemu najemca w razie wypadku lub kolizji będzie zobowiązany do zapłacenia tylko kwoty określonej w umowie

Istnieje także ubezpieczenie od kradzieży. Choć ubezpieczenie AC pokrywa koszty w przypadku kradzieży samochodu, zazwyczaj robi to tylko częściowo. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że w takiej sytuacji wszystkie środki zostaną zwrócone, wówczas warto sprawdzić, czy AC proponowane przez wypożyczalnię pokrywa całość wartości pojazdu. Jeśli nie – warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

Jak ubezpieczyć wynajmowane auto? 

Choć pełne ubezpieczenie wypożyczonego samochodu może sprawiać wrażenie kosztownego, niekoniecznie musi tak być. Większość ubezpieczycieli ma bardzo atrakcyjne stawki za swoje polisy, a dodatkowo współpracujący z wypożyczalniami oferują dodatkowe rabaty. To pozwoli na zredukowanie kosztów, przy jednoczesnym poczuciu pełnego bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego cena, jaką zapłacisz za ubezpieczenie wynajmu samochodu, wcale nie musi być wysoka.

A gdzie możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wynajem? Wiele wypożyczalni oferuje taką możliwość na miejscu. Wówczas podpisujesz dodatkowe dokumenty i gotowe – oczywiście najpierw musisz zapoznać się dokładnie z ich treścią, mając na uwadze wcześniejsze uwagi dotyczące dodatkowych opcji. 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie wkładu własnego wypożyczonego samochodu poza wypożyczalnią, musisz mieć świadomość, że nie jest to łatwe. Dlaczego? Ponieważ trzeba samemu znaleźć ubezpieczyciela, co pochłania mnóstwo czasu. Można jednak wspomagać się porównywarkami ubezpieczeń, które znajdują w internecie. Informacje na temat ubezpieczenia powinny znaleźć się w umowie wynajmu, dlatego zawsze warto ją dokładnie przeczytać i dla pewności zapytać pracownika wypożyczalni o szczegóły.

W przypadku wynajmu samochodu za granicą również istnieje możliwość ubezpieczenia auta poza wypożyczalnią. Ważne jest jednak, aby sprawdzić warunki ubezpieczenia w danym kraju i upewnić się, że ubezpieczenie będzie wystarczające dla Twoich potrzeb.

Która sieć oferuje jasne i przejrzyste warunki ubezpieczenia?

Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie depozytu za wynajem samochodu, a zarazem cieszyć się wybranym samochodem z wypożyczalni, zapoznaj się z ofertą Wypożyczamy. Nie tylko dlatego, że proponujemy bardzo korzystne ubezpieczenia obowiązkowe i dodatkowe, ale również z tego powodu, że proces wypożyczenia wymaga załatwienia minimum formalności. Oczywiście potrzebne Ci będą niezbędne dokumenty do wynajmu, takie jak prawo jazdy i paszport.

Skontaktuj się z nami już dziś, a doradzimy Ci, jakie wybrać ubezpieczenie. Wkład własny za wypożyczenie samochodu również będziesz mógł z nami ustalić lub sprawdzić go bezpośrednio na stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i składania rezerwacji!

Podobne wpisy

Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większą popularnością. To wygodny i szybki sposób na zyskanie samochodu na kilka dni bądź na dłuższą chwilę. Jednym z najczęstszych pytań jest pytanie o to, czy wynajętym autem może kierować inna osoba. Odpowiedź na to pytanie...
Podróżowanie wynajętym samochodem staje się coraz bardziej popularne. Z tej opcji korzystają zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to, czy wypożyczonym autem można jechać za granicę. Z poniższego...
Wybierasz się do Łodzi? Chcesz zwiedzić to miasto? A może jest to tylko przystanek na trasie? Niezależnie od powodu wizyty w Łodzi, warto wiedzieć, jakie są dostępne opcje transportu z lotniska do centrum miasta. Poznaj różne sposoby na dojazd z lotniska do centrum...
Lądujesz na lotnisku w Lublinie? Wcześniej warto zaplanować dojazd z lotniska do centrum miasta. Jest wiele sposobów na dojazd z lotniska do centrum Lublina. Poznaj wszystkie możliwości na to, jak dojechać z lotniska do centrum Lublina. W poniższym artykule znajdziesz...
Wynajem samochodu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Korzystają z niego zarówno turyści, jak i osoby podróżujące służbowo. Zdecydowałeś się na ten krok, ale obawiasz się, co się dzieje w przypadku nałożenia mandatu? Zagadnienie jazda wypożyczonym samochodem...