Co może spotkać Cię na drodze i poza nią?
Każda osoba, która kiedykolwiek prowadziła samochód, doskonale zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od tego, jak sama prowadzi, ale także od czynników zewnętrznych – warunków pogodowych oraz zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego wypadek wypożyczonym samochodem może przydarzyć się zarówno z winy osoby kierującej, jak i osoby trzeciej. W każdej z tych sytuacji sposób postępowania zależy od okoliczności wystąpienia zdarzenia.
Co istotne, do incydentów z udziałem pojazdów może dojść nie tylko na drogach, ale również poza nimi. Bardzo często zdarza się, że ktoś nieuważnie cofając na parkingu, pozostawia zarysowany samochód z wypożyczalni. Do uszkodzeń pojazdów dochodzi także na skutek wandalizmu lub czynników naturalnych, na które nikt nie ma wpływu i są one niezamierzone – na przykład uschnięty konar spada na maskę samochodu, powodując jej wgniecenie. Takich okoliczności przewidzieć nie można, ponieważ są to czynniki losowe.
Aby zaoszczędzić Ci niepotrzebnego stresu, prezentujemy, jak zachować się w każdej z wymienionych sytuacji.
Kto odpowiada za wypadek kierowca czy właściciel?
Przepisy ruchu drogowego mówią jasno, że odpowiedzialność za wypożyczony samochód ponosi najemca. Nie ma przy tym znaczenia, czy wypadek autem z wypożyczalni spowodowała inna osoba, np. towarzysz podróży, któremu przekazało się prowadzenie. Należy przy tym pamiętać o tym, że w umowie określone jest, kto będzie prowadzić wypożyczony samochód – większość wypożyczalni dopuszcza tylko opcję prowadzenia przez głównego najemcę.
Niekiedy istnieje możliwość udostępnienia pojazdu innej osobie, jednak w umowie musi znaleźć się odpowiedni zapis wraz z jej danym osobowymi. Podobnie jak w przypadku głównego najemcy, są one spisywane z dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Czasami jest dostępna opcja wprowadzenia aneksu do umowy przewidującej prowadzenie samochodu przez jedną osobę – jednak zależy to tylko i wyłącznie od regulaminu danej wypożyczalni.
Niezależnie od tego, czy problem stanowi zarysowanie wypożyczonego samochodu, czy też wypadek autem z wypożyczalni – odpowiedzialność za stan pojazdu spoczywa na najemcy.
Czy można ubezpieczyć wypożyczone auto?
Jeśli obawiasz się o uszkodzenie auta i myślisz o jego samodzielnym ubezpieczeniu, wszystko zależy od regulaminu danej wypożyczalni. W większości z nich opłata za wynajem obejmuje trzy różnego rodzaju ubezpieczenia: OC, AC oraz od kradzieży. Ale nie wszyscy znają zakres pokrywanych przez nie szkód, toteż pojawiają się liczne pytania: czy to całkowicie zabezpiecza w sytuacji, gdy do dojdzie do wypadku? Czy autocasco obejmuje zarysowania? Czy za odprysk na szybie na aucie z wypożyczalni trzeba będzie osobno dopłacić?
Ubezpieczenie samochodu na wynajem obejmuje większość możliwych zajść, lecz nie wszystkie. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie temu, co wliczone jest w jego koszt. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek sytuacji, gdy okaże się, że nastąpiło uszkodzenie czy zarysowanie auta z wypożyczalni.
Co w przypadku uszkodzenia auta z wypożyczalni?
Ubezpieczenie OC dotyczy wyłącznie odpowiedzialności cywilnej, a więc jeśli najemca wyrządzi szkodę innemu pojazdowi lub kogoś potrąci, wówczas JEGO ubezpieczenie pokrywa koszty odszkodowania. Podobnie jest w sytuacji, gdy wypadek autem z wypożyczalni wydarzył się z winy innego kierowcy. Wówczas to JEGO ubezpieczyciel musi zająć się rozliczeniem.
W przypadku AC oznacza to, że jeśli samochód został uszkodzony, a nawet zniszczony na skutek nieszczęśliwego wydarzenia ubezpieczenie zwróci koszty. Ale uwaga – jego zakres może się różnić w zależności od wybranej polisy, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać. Zdarza się bowiem, że ubezpieczenie AC obejmuje tylko samą karoserię, bez elementów jak okna i koła, czy wnętrze.
Co w sytuacji kradzieży samochodu z wypożyczalni? Wówczas wszystkim zajmuje się ubezpieczenie bez konieczności pokrywania jakichkolwiek opłat przez najemcę. Oznacza to, że w zależności od rodzaju ubezpieczenia, ubezpieczyciel może wypłacić pełną wartość samochodu (stan na dzień dokonania kradzieży) lub kwotę proporcjonalną do wyliczonej wartości rynkowej.
Kto płaci za uszkodzenie auta z wypożyczalni?
Tak więc za uszkodzone auto z wypożyczalni płaci w określonym stopniu ubezpieczyciel. Jak dużym? To zależy od konkretnego ubezpieczenia. Wszelkie informacje na ten temat powinny znajdować się w umowie wynajmu, która jasno określa ich zakres. Wypożyczalnia samochodów może zaproponować od razu wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Wiele sieci posiada swoje umowy z ubezpieczycielami, dzięki czemu można je uzyskać na preferencyjnych warunkach i taniej niż przy samodzielnym ubezpieczaniu pojazdu.
Czy warto o tym pomyśleć? Jak najbardziej, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi wypadek samochodu z wypożyczalni.
Co, jeśli uszkodzę auto z wypożyczalni?
Załóżmy, że stało się najgorsze – nastąpiła kolizja autem z wypożyczalni. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba zapisać dane sprawcy oraz jego numery rejestracyjne. W przypadku sytuacji spornej należy wezwać policję. Istotne jest zawiadomienie o powstałym incydencie samej wypożyczalni – powinno się to zrobić jak najszybciej. W trakcie rozmowy telefonicznej należy rzeczowo przedstawić zaistniałą sytuację oraz okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. Następnie pracownik infolinii wypożyczalni wyjaśni, jakie kroki należy podjąć.
Co, jeśli rozbiję auto z wypożyczalni?
Jeśli zostało uszkodzone auto z wypożyczalni i nie nadaje się do dalszej jazdy, rozwój sytuacji określa umowa wynajmu samochodu. Większość wypożyczalni oferuje wówczas samochód zastępczy, jednak nie jest to reguła. Wypadek wypożyczonym samochodem nie musi oznaczać końca korzystania z usług danej sieci – jednak należy wymienić uszkodzony pojazd na inny. Zazwyczaj podstawiany jest taki sam, choć może się zdarzyć, że nie ma dostępnego egzemplarza.
Co wtedy? Zazwyczaj wypożyczalnia proponuje podobny model, zbliżony parametrami do uszkodzonego samochodu. Trzeba także zadbać o formalności – do głównej umowy dodawany jest aneks z informacjami o nowym pojeździe oraz okolicznościach wypadku poprzedniego.
Kiedy wypożyczalnia odejmuje środki z kaucji na naprawę?
Jeśli zdarzą się incydenty, których ubezpieczenie nie obejmuje, jak na przykład zarysowanie wypożyczonego samochodu czy uszkodzenie szyby, najemca nie musi na własną rękę (i koszt) przeprowadzać napraw. Gdy odda się do wypożyczalni lekko uszkodzony pojazd, wówczas szkody zostaną wycenione, a następnie ich kwota odjęta od wpłaconej przy wypożyczaniu kaucji.
Na jaką kwotę zostanie oszacowany wypożyczony zarysowany samochód? W dużej mierze uzależnione jest to od regulaminu danej wypożyczalni, ponieważ większość z nich posiada swój własny cennik napraw oraz opłat za np. zwrot brudnego pojazdu. Zazwyczaj jednak wartości te to średnie ceny rynkowe, czyli odpowiadające kosztowi napraw w zakładzie samochodowym. W sytuacji, gdy najemca nie zgadza się z wysokością potrącenia, powinien złożyć pisemną skargę lub zgłosić reklamację w sposób określony przez regulamin wypożyczalni.
Mniejszy lub większy wypadek samochodu z wypożyczalni może przytrafić się każdemu, nie należy jednak popadać w panikę – zwłaszcza jeśli został on spowodowany przez kogoś innego. W Wypożyczamy mamy jasne zasady naliczania kosztów w takich sytuacjach. Wszystko jasno, klarownie, a co najważniejsze bez żadnych kruczków, które narażałyby na straty. Przekonaj się o tym – odwiedź naszą stronę internetową i zarezerwuj samochód w wybranym terminie!