Wynajem samochodu na wakacje – 6 kwestii, o których musisz pamiętać

Wakacje to czas, w którym zazwyczaj chcemy odpocząć i odzyskać utraconą w trakcie całego roku energię. Dla niektórych najlepszym sposobem na to jest wylegiwanie się na słońcu, inni lubią jednak bardziej aktywne formy wypoczynku. Niemniej niezależnie od sytuacji posiadanie w pełni sprawnego auta z udogodnieniami pozytywnie wpływa na komfort wyjazdu. Wynajem samochodu na wakacje to rozwiązanie sprawdzające się w każdej sytuacji. Co dzięki temu zyskasz?

Czy warto wynająć samochód na wakacje?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak, nawet jeśli na co dzień korzystasz ze służbowego lub też masz własne, ale jego stan techniczny nie gwarantuje pełnej sprawności na dłuższych trasach. Wynajem auta na wakacje umożliwia korzystanie z pojazdu, w którym wygodnie zmieści się cała rodzina oraz wszystkie bagaże.

Ponadto, jeśli lecisz na wakacje samolotem, wówczas możesz wynająć auto na wakacje już na miejscu – dzięki czemu zyskujesz pełną mobilność i swobodę. Takie auta turystyczne da się wynająć zarówno w mieście docelowym, jak i na samym lotnisku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć samochód w miejscu zamieszkania i – jeśli to oczywiście możliwe – pojechać do miejsca docelowego.

Jednak w każdym przypadku warto wiedzieć, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę, aby wynajem samochodu na wakacje był całkowicie satysfakcjonujący.

Ile kosztuje wynajem auta na wakacje?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli ceny. Jeśli chcesz wynająć samochód na wakacje, nie będzie ona zaskoczeniem, ponieważ na stronie każdej wypożyczalni jest podany cennik za wynajem oferowanych przez nią pojazdów. Pamiętaj jednak o tym, że podane ceny zawierają standardowe wyposażenie oraz ubezpieczenie, dlatego, jeśli chcesz rozszerzyć zakres usługi – musisz liczyć się z koniecznością dopłaty.

Miej też na uwadze, że jeśli uszkodzisz wynajęte auto na wakacje, ubezpieczenie może nie obejmować wszystkich zdarzeń. Wówczas trzeba będzie pokryć część kosztów z własnej kieszeni. Zwróć też uwagę na to, jakie dodatkowe opłaty nalicza każda z wypożyczalni – pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy oddawaniu wynajętego pojazdu.

Wynajem samochodu na wakacje – umowa

W umowie wynajmu powinny znaleźć się konkretnie określone warunki użytkowania pojazdu. Zawsze, gdy decydujesz się na wynajem auta na wakacje lub wynajem auta na weekend, podpisujesz z wypożyczalnią umowę. Warto poświęcić czas na jej dokładne przestudiowanie i wyjaśnienie od razu wszystkich kwestii, które budzą Twoje zastrzeżenia lub nie wydają się precyzyjnie sformułowane. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie ma w niej żadnych kruczków prawnych lub niekorzystnych dla Ciebie zapisów.

Czy rezerwować z wyprzedzeniem?

Jeśli interesuje Cię wynajem samochodu na wakacje i chcesz mieć pewność, że będziesz prowadzić upatrzony model, rezerwacja co najmniej kilka tygodni wcześniej będzie wskazana. Wypożyczalnie dysponują zazwyczaj jednym lub dwoma modelami danego pojazdu, toteż jeśli przyjdziesz do wybranej placówki bez wcześniejszej rezerwacji, może się okazać, że nie ma samochodu, który Cię interesuje.

Jest to często spotykane w sezonie turystycznym zwłaszcza w wypożyczalniach, które prowadzą wynajem samochodów na wakacje. Dlatego warto zabezpieczyć się przed rozczarowaniem i dokonać rezerwacji. W większości sieci możesz zrobić to zarówno online, jak i telefonicznie.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wynajmu samochodu?

Aby był możliwy wynajem auta na wakacje, musisz okazać w wypożyczalni dwa dokumenty: dowód osobisty (lub paszport w przypadku osoby spoza Unii Europejskiej) oraz ważne prawo jazdy. Niektóre wymagają również karty kredytowej wystawionej na dane najemcy. O ile w Polsce nie zawsze jest to konieczne, o tyle wynajem auta na wakacje za granicą może być bez niej niemożliwy.

Jeśli nie masz pewności, czy dana wypożyczalnia wymaga karty, zawsze możesz sprawdzić to na jej stronie, a gdy nie ma tam takiej informacji – zadzwonić lub napisać maila i zapytać o szczegóły.

Czy wynajętym autem można jechać za granicę?

Marzy Ci się podróż po całej Europie wynajętym samochodem? Teoretycznie jest to możliwe – większość wypożyczalni zezwala na opuszczanie granic Polski, jednak tylko w kierunkach zachodnim i południowym. Ze względu na sytuację geopolityczną wiele wypożyczalni zabrania przekraczania wschodniej granicy kraju.

Wynajem samochodów związany z podróżami zagranicznymi może się jednak wiązać z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat – tu ponownie odsyłamy do sprawdzenia umowy oferowanej przez konkretną wypożyczalnię.

Czy wynajem samochodu na wakacje to dobry pomysł?

Tak, wynajem samochodu na wakacje to dobry pomysł – pod warunkiem że wybierzesz placówkę oferującą przystępne ceny, szeroki wybór aut oraz przejrzystą umowę. Takim właśnie miejscem jest ogólnopolska wypożyczalnia samochodów Wypożyczamy.

Dlatego, jeśli marzy Ci się wynajem vana na wakacje, samochodu klasy Premium czy auta miejskiego – zapoznaj się z jej ofertą jeszcze dzisiaj!