Tankowanie wypożyczonego samochodu – najważniejsze zasady

Często osoby chcące skorzystać z usług wypożyczalni samochodowej zastanawiają się, jak to jest z tankowaniem pojazdu? Czy otrzymuje się go od razu z bakiem wypełnionym pod przysłowiowy korek, czy też w określonej ilości? I jak to później jest przy oddawaniu – czy potrzebne będzie tankowanie wypożyczonego samochodu ?

Jeśli zaliczasz się do takich osób lub po prostu chcesz wiedzieć, jak tankować auto z wypożyczalni, przygotowaliśmy w poniższym tekście wyjaśnienia związane z wszelkimi aspektami tego zagadnienia. Przeczytaj – na pewno rozwieją wszystkie wątpliwości!

Czy wypożyczone auto jest zatankowane?

Jak to jest z paliwem, gdy podpisujesz dokument odbioru samochodu? Większość firm zajmujących się ich wynajmem dostarcza pojazdy zatankowane do pełna. Jednak uwaga – dzieje się tak tylko przy odbiorze pojazdu. Potem gdy osoba wypożyczająca eksploatuje auto, w naturalny sposób zużywa paliwo. Tankowanie samochodu z wypożyczalni nie jest co prawda jej obowiązkiem, ale wynika z logicznego faktu, że jeśli go nie zatankuje – nie skorzysta z niego.

Jednak w niektórych przypadkach wypożyczalnia nie gwarantuje pełnego baku. W każdej z tych sytuacji informacja o ilości paliwa w momencie odbioru samochodu, powinna być zawarta w umowie. Polecamy także sprawdzić ten stan z faktycznym, czyli sprawdzając mechaniczny lub elektroniczny wskaźnik paliwa, znajdujący się na desce rozdzielczej. Jeśli auto nie jest zatankowane do pełna, jego ilość podpowie, kiedy potrzebne będzie tankowanie wypożyczonego samochodu.

Czy wypożyczone auto trzeba tankować?

Tak, tankowanie wynajętego auta jest potrzebne, żadna wypożyczalnia nie gwarantuje zwrotu kosztów za napełnianie baku czy ładowanie akumulatora w pojeździe elektrycznym. O czym jednak należy pamiętać – tankowanie powinno odbywać się przy wykorzystaniu właściwego rodzaju paliwa oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli zahaczysz pistoletem o karoserię i powstanie rysa, wypożyczalnia może zażądać za to dodatkowej opłaty.

Tankowanie wypożyczonego samochodu – najważniejsze zasady

Jak się tankuje auto z wypożyczalni? Tak samo, jak własne. Czyli musisz obliczyć, ile paliwa będzie Ci potrzebne w okresie korzystania z pojazdu. Jego rodzaj powinien zostać wymieniony w umowie wynajmu, jeśli zaś go nie ma – możesz po prostu sprawdzić w internecie, z jakiego korzysta wypożyczony model.

Czy auto zastępcze trzeba zatankować przed oddaniem?

O tym, czy tankowanie wypożyczonego samochodu jest przed zwrotem niezbędne, przeczytasz w umowie. Możesz także zapytać o to w wypożyczalni jeszcze przed podpisaniem umowy o wynajem. W niektórych zwrot zatankowanego pojazdu jest wręcz obowiązkowy, tak samo, jak dbanie o wynajęty samochód (przeczytaj: jak dbać o wynajęty samochód?). Ogólnie mówiąc, zasada jest prosta – pojazd zwracamy dokładnie w takim stanie, w jakim został wypożyczony.

Jeśli zatem wynajmuje się sprawny pod względem technicznym pojazd z pełnym bakiem paliwa, tankowanie wynajętego auta  jest oczywistością. Gdy nie przestrzegasz tej zasady, czyli zwracasz pojazd niemający w pełni zatankowanego baku, wypożyczalnia może nałożyć karę pokrywającą różnicę paliwa pomiędzy stanem rzeczywistym a pełną pojemnością baku. Zazwyczaj odpowiednia kwota odliczona jest od kaucji.

To samo dotyczy także pojazdów elektrycznych. Tu oczywiście chodzi o poziom naładowania akumulatora – powinien być taki sam jak w momencie odbioru „elektryka” z wypożyczalni. A jak tankować wynajęty samochód, aby mieć pewność, że po dotarciu do wypożyczalni w baku będzie odpowiednia ilość paliwa? Najlepiej zaplanować ostatni przejazd tak, aby mieć po drodze stację benzynową lub punkt ładowania. Dobrze zorientować się w jej położeniu zaraz po wypożyczeniu, żeby potem, gdy zbliża się godzina zwrotu samochodu, nie szukać jej nerwowo na mapie.

Gdzie warto wypożyczyć auto?

Skoro już wyjaśniliśmy, jak zatankować auto z wypożyczali, warto też podpowiedzieć, gdzie najlepiej je wypożyczyć. Takim miejscem jest Wypożyczamy, działające na terenie całego kraju, a punkty sieci znajdziesz m.in. przy lotniskach. Podpisując umowę, nie musisz dopytywać, czy tankowanie samochodu z wypożyczalni jest niezbędne. Każda umowa w przejrzysty sposób opisuje wszelkie prawa i obowiązki zarówno  wypożyczalni, jak i osoby wynajmującej pojazd.

Dzięki temu oszczędzasz sobie stresu, a zarazem masz jasny obraz sytuacji. Przekonaj się o tym – już dzisiaj zobacz, który samochód z oferty Wypożyczamy będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb!


Podobne wpisy

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas może zastanawiać się jak dojechać z lotniska do centrum. Kraków jest jednym z miejsc, które w okresie wakacyjnym stają się niezwykle turystycznym miejscem. Zastanawiasz się jak dojechać z lotniska do Krakowa?...
Przeprowadzka – ten moment prędzej czy później nadchodzi w życiu każdego. W pewnym momencie konieczny będzie wynajem samochodu do przeprowadzki. Najczęściej szukamy czegoś, co pozwoli na sprawne i szybkie przewiezienie mebli i wszystkich innych potrzebnych rzeczy....
Zakup auta to poważna decyzja. Najczęściej jest to zobowiązanie na lata, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wypożyczenie samochodu przed zakupem auta. Jakie są tego zalety? Co możemy zyskać? Przeczytaj poniższy...
Wypożyczenie luksusowego samochodu na specjalne okazje wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, taki wynajem sprawdza się zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Jak wygląda wynajem luksusowego samochodu dla klienta biznesowego? Jaki...
Wynajem busa to dobry pomysł na wyjazdy większą grupą osób, z rodziną bądź ze znajomymi. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać się na dwa samochody, a wspaniałe wspomnienia tworzone są w komfortowych warunkach. Często też wynajem busa wykorzystywany jest do transportu...