Na co zatem zwracać uwagę, zanim zostanie podpisana umowa wynajmu auta? Jakie jej fragmenty powinno się szczególnie uważnie sprawdzić? Wyjaśniamy – przeczytaj i miej pewność, że nie pożałujesz podpisania takiego dokumentu.
Co daje umowa najmu pojazdu?
Jak i wszystkie inne czynności, w których jedna strona płaci drugiej, także i wypożyczenie samochodów wymaga spisania wszystkich warunków użyczenia. Dokument ten jest zezwoleniem na korzystanie z pojazdu, które udzielane jest przez właściciela dla strony drugiej.
Niezależnie od tego, czy jest to umowa wynajmu samochodu na doby, czy umowa długoterminowa, taki dokument musi się pojawić. Stanowi dowód zawarcia transakcji i postępowania zgodnie z prawem.
Co powinna zawierać umowa wynajmu samochodu?
Jak powinna wyglądać umowa wynajmu samochodu? Wzór jej można znaleźć na licznych stronach internetowych (aby ją znaleźć, wpisz do wyszukiwarki „umowa wynajmu samochodu PDF”), znajduje się on także w biurach wypożyczalni samochodowych. Zawsze musi zawierać następujące elementy:
- dane stron umowy – czyli wypożyczalni oraz najemcy. W przypadku firmy będą to dane firmowe;
- opis samochodu – szczegółowe informacje na temat samochodu, takie jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, wyposażenie kabiny, stan tapicerki itp.;
- czas trwania wynajmu –umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni powinna precyzować datę rozpoczęcia i zakończenia wynajmu samochodu;
- warunki płatności – ceny wynajmu za dobę oraz sposób płatności za wynajem samochodu ;
- obowiązki najemcy – czyli określenie zakresu odpowiedzialności wynajmującego, w tym wymienienie zakazanych czynności (np. zakaz jazdy po drogach gruntowych);
- odpowiedzialność za szkody – czyli zakres ubezpieczenia samochodu;
- zwrot samochodu – umowa powinna precyzować warunki zwrotu samochodu po zakończeniu wynajmu, w tym miejsce i termin zwrotu oraz stan, w jakim powinien być zwrócony samochód.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy wynajmu samochodu?
Jak sprawdzić, czy umowa wynajmu samochodu jest wiarygodna i uczciwa? Tutaj należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą będzie to, czy istnieje dzienny limit przejechanych kilometrów. Zwykle taki pojawia się przy umowach długoterminowych, jednak może pojawić także przy krótszych terminach najmu (do 31 dni). Umowa wynajmu auta powinna także jasno określać, jakie ubezpieczenia otrzymuje się w pakiecie. Jeśli np. nie ma tam AC i Assistance, oznacza to, że w przypadku stłuczki koszty naprawy pokrywa wypożyczający, zaś przy awarii na drodze konieczne będzie skorzystanie z pomocy drogowej – na koszt użytkownika pojazdu.
Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na wynajem auta? Umowa najmu samochodu zazwyczaj podaje stan techniczny pojazdu. Warto jednak przed podpisaniem dokumentu sprawdzić go osobiście, nie zapominając także sprawdzić kabiny kierowcy i kokpitu. Jeśli podpiszesz dokument, że wszystko jest w porządku, a potem odkryjesz, że któryś ze wskaźników nie działa – zostanie to zaliczone na uszkodzenie popełnione przez najemcę pojazdu. A za to oczywiście musisz zapłacić.
Dlatego, zanim nastąpi podpisanie umowy i odbiór samochodu z wypożyczalni , sprawdź dokładnie, czy jego opis zgadza się ze stanem faktycznym.
O czym pamiętać przy umowie wynajmu samochodu?
Umowa wynajmu samochodu powinna mieć także aneksy wyliczające udostępnione akcesoria jak piloty, sprzęt multimedialny na pokładzie itp. Ponadto zwróć uwagę na warunki wcześniejszego rozwiązania umowy – często wypożyczalnie przewidują w takiej sytuacji karę finansową. Często nie można przewidzieć sytuacji, w której może nastąpić konieczność szybszego zwrotu wynajętego samochodu, więc dobrze wiedzieć, z czym się to wiąże.
Chcesz mieć pewność, że wypożyczalnia ma uczciwą umowę? W Wypożyczamy każda umowa wynajmu auta jest przejrzysta i ściśle określa warunki użytkowania pojazdu. Tu nie musisz martwić się, że umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni będzie grubą książką pełną dziwnych określeń.
Przekonaj się o tym – już dzisiaj odwiedź nas i zobacz, jak prosto i przyjemnie wynajmiesz samochód w Wypożyczamy!