Odbiór samochodu z wypożyczalni. O czym warto pamiętać?

Wynajem samochodu – jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby wypożyczyć samochód z sieci, takiej jak np. Wypożyczamy, niezbędne będą dwa dokumenty: dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz prawo jazdy. W zależności od tego, jak płaci się za wynajem samochodu, może być również potrzebna karta kredytowa lub debetowa. Co sprawdzić przy odbiorze samochodu?

Przede wszystkim to, czy istnieje dzienny limit przejechanych kilometrów. Zazwyczaj to rozwiązanie wprowadzane jest przy wynajmach długoterminowych, czyli powyżej jednego miesiąca. W niektórych przypadkach tego typu istnieje możliwość negocjowania i zwiększenia ustalonego limitu. Należy także sprawdzić, czy wynajmowany pojazd posiada OC, NNW oraz AC i Assistance. Dzięki tym dwóm ostatnim masz pewność, że w razie stłuczki lub awarii samochód z wypożyczalni zostanie naprawiony na koszt ubezpieczyciela.

Co jeszcze sprawdzić przy wypożyczaniu samochodu?

Zanim nastąpi odbiór samochodu z wypożyczalni, warto dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:

  • czy wymagana jest kaucja – zjawisko to spotyka się rzadko, a gdy występuje, często dotyczy wynajmowania samochodów z segmentu Premium. Odbiór samochodu tej klasy może być niemożliwy bez potwierdzenia wpłacenia kaucji lub uiszczenia jej w gotówce. Wysokość kaucji zależy od modelu, sieci wypożyczalni oraz długości najmu;
  • wstępne tankowanie – większość wypożyczalni standardowo wynajmuje samochody z pełnymi bakami, jednak jeśli nie chcesz mieć nieprzyjemnej niespodzianki, warto upewnić się co do tego, zanim podpiszesz protokół odbioru samochodu;
  • ocena stanu technicznego – wybierając pojazd dla siebie, warto dokładnie przyjrzeć mu się z zewnątrz, jak i obejrzeć w środku. Dzięki temu zyskasz pewność, że pojazd nie ma wad ani usterek, których naprawą może zostać obciążony wynajmujący. Jeśli jakieś występują, wówczas należy sporządzić protokół podpisany przez przedstawiciela wypożyczalni, w którym zostaną wymienione wszystkie defekty. Można także zrobić zdjęcia, zanim nastąpi oficjalny odbiór samochodu z wypożyczalni.

Można także zapytać o inne rzeczy, jak choćby o to, czy w razie awarii używanego pojazdu wypożyczalnia gwarantuje auto zastępcze, a także czy podczas zwrotu istnieje określona ilość paliwa, jaka powinna zostać w baku (lub poziom naładowania baterii, jeśli mamy do czynienia z samochodem elektrycznym), a w przypadku kaucji można spytać, jak szybko jest ona zwracana?

Co powinna zawierać umowa wynajmu samochodu?

Czy to wszystko, co sprawdzić przy odbiorze samochodu? W zasadzie tak, ale pozostaje jeszcze sama umowa wynajmu i protokół odbioru samochodu. Obydwa dokumenty są równie ważne. W pierwszym znajdują się wszystkie regulacje dotyczące możliwości korzystania z wynajętego pojazdu, drugi zaś to potwierdzenie odbioru samochodu.

Odbiór samochodu z wypożyczalni

W umowie – jej podpisanie umożliwia odbiór samochodu z wypożyczalni – powinny znaleźć się dokładnie określone daty wypożyczenia oraz zwrotu pojazdu, przebieg samochodu w momencie odbioru, a także wszystkie dane, które zostały wymienione wcześniej w tym tekście (jak limit kilometrów, ubezpieczenia czy stan techniczny).

A zanim nastąpi odbiór samochodu, na co zwrócić uwagę przy protokole? Przede wszystkim na to, aby oddawał on stan faktyczny pojazdu, a więc muszą być w nim wymienione wszystkie zastane usterki oraz niedoskonałości, a także dokładnie wymienione wyposażenie dodatkowe i przekazane kierowcy dokumenty.

Odbiór samochodu z wypożyczalni – co sprawdzić przed wyjazdem?

Umowa podpisana, protokół także, następuje odbiór samochodu z wypożyczalni – co sprawdzić jeszcze? Wiele sieci wypożyczalni ma swoje placówki rozsiane po różnych miastach kraju. Jeśli zatem potrzebny Ci samochód, aby przejechać z jednego do drugiego (np. z Krakowa do Warszawy), a nie będziesz wracać od razu, dobrze upewnić się, czy w mieście docelowym będzie można zwrócić pojazd.

Oczywiście o takie rzeczy najlepiej dopytać wcześniej, ale zawsze warto upewnić się co do tego przed opuszczeniem wypożyczalni wynajętym autem. Jedną z takich sieci, w których można oddać samochód w innym mieście, jest Wypożyczamy. Już dzisiaj zapoznaj się z jej ofertą i zobacz, który ze znajdujących się w niej pojazdów będzie dla Ciebie najlepszy!