Co zrobić po zgubieniu kluczyków do samochodu?

Wypadki chodzą po ludziach, dlatego i Tobie może zdarzyć się zgubienie kluczyków do samochodu. Najczęściej przekonujesz się o tym, gdy chcesz dostać się do środka pojazdu i zaczynasz nerwowo ich szukać – niestety, bez efektu. Choć jest to duży kłopot, nie należy wpadać w panikę – to jeszcze nie koniec świata, ponieważ kluczyk uda się w ten czy inny sposób dorobić i otworzyć samochód.

Jeśli stwierdzisz, że zostały zgubione kluczyki do auta – co robić w takiej sytuacji? Nasz poradnik pozwoli Ci na zapoznanie się kolejnymi etapami postępowania w razie ich utraty. Wszystko zależy bowiem od tego, czy są to kluczyki do samochodu prywatnego, czy też wypożyczonego.

Co zrobić, jak zgubiłem kluczyki od auta? 

Zgubiłem kluczyk do auta – co zrobić? Tego typu pytania pojawiają się często na forach i portalach społecznościowych, a zadają je oczywiście osoby, które utraciły kluczyki i nie mają pojęcia, jak zachować się w takiej sytuacji. Nie powinno to dziwić – zgubienie kluczyków do samochodu, zwłaszcza wynajętego, to bardzo stresujące wydarzenie. Dlatego należy przede wszystkim zachować spokój, a następnie działać w sposób zależny od tego, kto jest właścicielem pojazdu.

Jeśli został zgubiony kluczyk od auta prywatnego, wówczas jest duża szansa, że ma się gdzieś zapasowy. W takiej sytuacji wystarczy po prostu go użyć, aby bez problemu skorzystać z pojazdu. Gorzej, gdy zgubiony kluczyk od samochodu był jedynym. Jeśli tak się stało, warto zgłosić się do autoryzowanego serwisu obsługi (ASO) marki. W takim punkcie można zamówić dorobienie kluczyków do posiadanego przez Ciebie modelu, jednak nie jest to prosta sprawa – musisz udowodnić posiadanie danego samochodu, zapłacić kwotę wynoszącą kilkaset, a nawet ponad 1000 zł oraz zaczekać, aż nowe kluczyki zostaną dostarczone. Operacja taka może zająć nawet kilkanaście dni. Taniej wypada przeprowadzenie jej w nieautoryzowanych serwisach. Warto skorzystać ze strony Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych, aby znaleźć godny zaufania w najbliższej okolicy.

Zobacz ofertę: Wypożyczalnia samochodów Bydgoszcz

Samo dorabianie zgubionych kluczy samochodowych może nie wystarczyć! Zgubiony kluczyk od auta może wiązać się z innymi wydatkami, na przykład koniecznością zaprogramowania nowego immobilizera czy też wymianą stacyjki na nową, pasującą do nowego kluczyka. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zamka oraz samego pojazdu, a także posiadanych przez niego zabezpieczeń.

Na tym nie koniec. Gdy stwierdzisz, że został zgubiony kluczyk samochodowy do Twojego samochodu, musisz niezwłocznie poinformować o tym ubezpieczyciela. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie samochodu typu Assistance, być może umożliwia ono skorzystanie z samochodu zastępczego do momentu odnalezienia kluczyków. A jeśli zostały Ci one skradzione – zgłoś ten fakt na policję. W takim przypadku wskazana jest wymiana zamków auta na nowe.

A co zrobić po zgubieniu kluczyków do samochodu z wypożyczalni? Zazwyczaj postępowanie w takiej sytuacji przewiduje umowa najmu, podpisywana przy wypożyczaniu. Warto więc jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią i poinformować o tym, że zostały zgubione kluczyki do auta. Co robić dalej – tego dowiesz się podczas kontaktu z infolinią. 

Każda dobra wypożyczalnia samochodów ma zapasowe kluczyki do wszystkich samochodów, jednak może zostać nałożona na Ciebie kara za zgubienie otrzymanych. Jej wysokość powinna być określona w umowie. Jeśli wśród wybranych ubezpieczeń znajduje się takie, które chroni Cię przed dodatkowymi opłatami, to pół biedy. Gdy jednak takiego się nie wybrałeś, wówczas należy zapłacić za to z własnej kieszeni. Taka opłata przeznaczana jest zazwyczaj na pokrycie kosztów wyrobienia nowych kluczyków. 

Pamiętaj, że w samym najmie niczego nie zmienia zgubiony kluczyk. Auto nadal jest uznawane za wypożyczone, a ponieważ otrzymasz nowe kluczyki od wypożyczalni, nadal możesz nim jeździć do czasu końca terminu najmu. Po prostu za zgubiony kluczyk od auta musisz dopłacić – o ile nie ochroni Cię ubezpieczenie.

Sprawdź ofertę: Wypożyczalnia samochodów lotnisko Bydgoszcz

Zgubione kluczyki do auta – co robić?

Jak zapobiec utracie kluczy?

Nie chcesz, aby kiedykolwiek Twoim problemem był zgubiony kluczyk od auta? Co zrobić, aby zawsze móc go odnaleźć, nawet gdy zostanie skradziony? W sprzedaży znajdują się specjalne lokalizatory kluczyków. Mają one formę breloczków, do których doczepia się kluczyki. Oczywiście, jeśli zostaną one skradzione, złodziej może oderwać taki breloczek, jednak gdy zostaną one po prostu zgubione, lokalizator pozwoli na ich szybkie odnalezienie.

Gdy stanie się najgorsze i zostaną zgubione kluczyki do auta, to, co robić zależy wyłącznie od sytuacji. W większości przypadków będzie trzeba, niestety, zapłacić. Pozostaje tylko zalecić ostrożność i częste sprawdzanie, czy kluczyki są na swoim miejscu.

A jeśli zostaną zgubione kluczyki do auta – co robić już wiesz. Nie życzymy jednak, aby taka wiedza okazała się potrzebna w praktyce.

Podobne wpisy

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas może zastanawiać się jak dojechać z lotniska do centrum. Kraków jest jednym z miejsc, które w okresie wakacyjnym stają się niezwykle turystycznym miejscem. Zastanawiasz się jak dojechać z lotniska do Krakowa?...
Przeprowadzka – ten moment prędzej czy później nadchodzi w życiu każdego. W pewnym momencie konieczny będzie wynajem samochodu do przeprowadzki. Najczęściej szukamy czegoś, co pozwoli na sprawne i szybkie przewiezienie mebli i wszystkich innych potrzebnych rzeczy....
Zakup auta to poważna decyzja. Najczęściej jest to zobowiązanie na lata, dlatego warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie wypożyczenie samochodu przed zakupem auta. Jakie są tego zalety? Co możemy zyskać? Przeczytaj poniższy...
Wypożyczenie luksusowego samochodu na specjalne okazje wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, taki wynajem sprawdza się zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Jak wygląda wynajem luksusowego samochodu dla klienta biznesowego? Jaki...
Wynajem busa to dobry pomysł na wyjazdy większą grupą osób, z rodziną bądź ze znajomymi. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać się na dwa samochody, a wspaniałe wspomnienia tworzone są w komfortowych warunkach. Często też wynajem busa wykorzystywany jest do transportu...